fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

Odblaski: modny trend, który ratuje życie

OlsztynOdblaski: modny trend, który ratuje życie

Pora jesienna jest w dużej mierze zdominowana przez szybko zapadający zmrok i długie, ciemne wieczory. Nie jest to łaskawy czas dla uczestników ruchu drogowego. Piesi, którzy zaniedbują noszenie elementów odblaskowych, mogą być praktycznie niewidoczni dla kierowców. Troska związana z bezpieczeństwem mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego skłoniła lokalnych funkcjonariuszy do promowania noszenia odzieży odblaskowej oraz bezpiecznego zachowania na drodze.

reklama

Bezpieczeństwo, które mogą zapewnić odblaski, jest ogromne. Jeśli pieszy nosi odblaski, to jego widoczność na drodze po zmroku wzrasta nawet do 150 metrów lub więcej. Daje to kierowcom więcej czasu na reakcję, co w efekcie może uratować komuś zdrowie lub nawet życie.

Polskie prawodawstwo dostrzegło te korzyści, nakazując pieszym noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że poruszają się oni po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Ale nie powinniśmy zapominać, że noszenie odblasków powinno mieć szersze zastosowanie. Nawet w miastach piesi, którzy mają na sobie elementy odblaskowe, są bardziej widoczni dla kierowców, np. podczas przejścia na drugą stronę ulicy.

reklama
68-latek rzucał kamieniami w samochody: grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności

Odblaski mają różne formy i są dostępne w wielu kolorach; można je nosić na ubraniach, w formie opaski na nogę lub rękę, jako breloki, które można łatwo zamocować do zamka błyskawicznego plecaka szkolnego lub torebki.

Zdaniem lokalnej policji noszenie odblasków jest najpiękniejszą ozdobą, który chroni nasze życie. Ten mały element, według funkcjonariuszy, ma potencjał, aby zagwarantować naszą widoczność na drodze podczas ciemnych jesiennych wieczorów.

reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Bracia zatrzymani w Olsztynie za posiadanie narkotyków i jazdę bez uprawnień

Policjanci ostrzegają: Ostrożnie z informacjami w sieci. Przypadek 16-latka, który włamał się do domu sąsiadów