1 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Będzie wycinka drzew przy Skandzie

OlsztynBędzie wycinka drzew przy Skandzie

Od prawie roku trwa wymiana pism pomiędzy sołtysem Szczęsnego a olsztyńskim ZDZiT w sprawie wycinki drzew stwarzających zagrożenie dla kierowców. Najprawdopodobniej w październiku wycinka dojdzie do skutku.

reklama

Problem z drzewami przy DK 53

Wzdłuż byłej drogi krajowej numer 53, szczególnie w okolicy jeziora Skanda, rosną drzewa, które stwarzają zagrożenie dla kierowców: pochylają się nad drogą, ograniczając widoczność. Droga prowadzi do Olsztyna i korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy zlokalizowanego pomiędzy stolicą regionu a Klewkami sołectwa Szczęsne.

Sołtys stara się o wycinkę

W październiku zeszłego roku sołtys Szczęsnego Andrzej Zienkiewicz poinformował opiekujący się zielenią na tym obszarze Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie o tym, że rosnące w tym miejscu drzewa stanowią zagrożenie dla kierowców.

reklama

ZDZiT odpowiedział, że redukcja drzew miała miejsce w lecie, pracownicy jesienią podczas wizji terenowej wytypowali jeszcze kilka drzew do wycinki – przede wszystkim dotyczyło to tzw. złomów i wywrotów w pasie drogowym.

Na tym terenie pozostały jednak jeszcze drzewa obumarłe, ale podlegające ochronie. Decyzje w tej sprawie mógł podjąć marszałek województwa. Pełniący obowiązki zastępcy dyrektora do spraw utrzymania w ZDZiT Sebastian Szepel zaznaczył, że po otrzymaniu zgody marszałka drzewa zostaną usunięte.

reklama

W sierpniu 2023 roku Szepel poinformował sołtysa Szczęsnego, że marszałek zgodę wyraził, ale po okresie lęgowym, czyli po 16 października.

Wydawać by się mogło, że sprawa została rozwiązana, gdyby nie to, że ani wykonane, ani zaplanowane na jesień prace nie objęły trzech drzew pochylonych nad byłą DK 53.

Co z pochylonymi nad DK 53 drzewami?

„W nawiązaniu do powyższego pisma z przykrością stwierdzam, że po 15 października br. sprawa zostanie rozwiązana jedynie połowicznie. W piśmie nie ma wzmianki o drzewach ekstremalnie pochylonych w kierunku jezdni oraz o zwisających konarach, które również stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników. Bardzo proszę podejść do sprawy kompleksowo i rozwiązać problem za jednym zleceniem dla specjalistycznej firmy w tym roku. W przeciwnej sytuacji proszę o pisemną opinię, że pozostałe drzewa, które niepokoją kierowców, nie stwarzają niebezpieczeństwa” – odpowiedział drogowcom sołtys Zienkiewicz.

– Nie rozumiem, dlaczego drogowcy nie chcą załatwić tego kompleksowo, jeśli któreś z tych pochylonych drzew się przewróci, to konary na pewno spadną na jezdnię – tłumaczył „Wyborczej Olsztyn” sołtys Zienkiewicz.

Problem polega na tym, że drzewom nic nie dolega – nie są suche ani obumarłe, a ich jedyną „winą” jest to, że stwarzają zagrożenie dla użytkowników drogi.

Sołtys zaznaczał, że chodzi mu o bezpieczeństwo.

– Rozumiem, że o drzewostan trzeba dbać, ale nie jesteśmy w centrum Puszczy Białowieskiej. Droga powinna być bezpieczna, nie czekajmy na obciążenie śniegowe czy wichurę, bo może dojść do tragedii. Tutaj naprawdę nikt się nie żołądkuje, żeby wycinać pomnik przyrody, zadbajmy o bezpieczeństwo – powiedział.

Sołtys spotka się z przedstawicielami ZDZiT-u

Sołtys Szczęsnego chciałby na miejscu pokazać drogowcom, które drzewa sprawiają problem, podzielić się swoimi obawami i wspólnie podjąć decyzję, co dalej.

Sprawą zainteresowali się dziennikarze „Wyborczej Olsztyn”, którzy przekazali ZDZiT w Olsztynie propozycję sołtysa. Po dłuższym czasie otrzymali odpowiedź: „ZDZiT w Olsztynie zapoznał się z sugestią usunięcia drzew wskazanych przez Pana Andrzeja Zienkiewicza i wraz z zaplanowanymi na październik pracami usuwania drzew planowane jest również wykonanie cięć drzew wskazanych przez wnioskującego. Wspólna wizja w terenie z zainteresowanym jest możliwa do zrealizowania, jeżeli sołtys chciałby omówić swoje obawy”.

Sołtys Zienkiewicz jest zadowolony z takiego obrotu sprawy.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
27 września 2023 21:53

Niektóre osoby nigdy nie powinny być urzędnikami bo nadają się tylko do mieszania betonu.

berek
27 września 2023 21:28

W puszczy też wycinają dla bezpieczeństwa przed kornikami.Olsztynskie pomysły Grzyma wycinac wszystko w kolorze zielonym wyszły już poza miasto

Polecane
Ogłoszenia