1 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Modernizowana stacja Olsztyn Główny zachęci do podróżowania koleją ze stolicy regionu?

OlsztynModernizowana stacja Olsztyn Główny zachęci do podróżowania koleją ze stolicy regionu?

Stacja Olsztyn Główny jest w trakcie modernizacji. Ma być wygodniejsza dla podróżnych i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powrócą połączenia do Szczytna, Ełku i Pisza. Koszt inwestycji wynosi 423 miliony złotych netto, projekt został dofinansowany z funduszy unijnych, z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

reklama

Poprawa dostępności dworca PKP

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., już w niedzielę 24 września powrócą na trasę pociągi w kierunku Ełku, Pisza i Szczytna. Jest to możliwe dzięki zabudowie nowych torów i rozjazdów.

Kolejarze liczą na przyciągnięcie podróżnych.

reklama

Dostępne są już unowocześnione perony numer 3 i 4, zakończyły się prace rozbiórkowe i rozpoczęła się budowa peronów numer 1 i 2.

Prowadzące do nich przejście podziemne dzięki windom i ruchomym schodom ma być dostępne dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Tunel będzie miał dziesięć segmentów, osiem jest już gotowych. Łatwiejszy dostęp będą mieli również mieszkańcy Zatorza – od strony ulicy Marii Zientary-Malewskiej będzie szersze i wyższe przejście.

reklama

Podróżni zyskają komfort obsługi

– Podróżni z województwa warmińsko-mazurskiego zyskają po modernizacji stacji Olsztyn Główny oczekiwany komfort obsługi. Realizowane inwestycje w całym regionie zachęcają do wybierania kolei. To najbardziej ekologiczny środek transportu, coraz bezpieczniejszy i przewidywalny, do którego dostęp dzięki przebudowie stacji i przystanków oraz budowie nowych peronów staje się coraz lepszy – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Zabudowa sześciu nowych rozjazdów i ponad 200 metrów toru pozwoliło na ponowne połączenie linii kolejowej numerr 219 z układem torowym stacji.

W niedzielę 24 września zakończy się działanie zastępczej komunikacji autobusowej i do Ełku, Pisza i Szczytna znowu będzie można dojechać pociągiem.

Stacja Olsztyn Główny będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych

– Stacja Olsztyn Główny po zakończeniu wszystkich prac stanie się w pełni dostępna dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodniejsze staną się podróże w kierunku Warszawy, Trójmiasta, Ełku, a wkrótce także do Braniewa. Mieszkańców zachęci do wybierania kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły, a turystów do odwiedzania Warmii i Mazur właśnie tym środkiem transportu – zapowiedział prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

Obecnie zrealizowano już budowę ponad 21 kilometrów torów (z przewidywanych 28 kilometrów) oraz 84 ze 116 rozjazdów z urządzeniami sterowania siecią trakcyjną i ruchem kolejowym. Trwa budowa nastawni.

Koszt całej inwestycji wynosi około 423 miliony złotych i udało się uzyskać na nią dofinansowanie ze środków unijnych (Program Operacyjny Polska Wschodnia).

Prace powinny się zakończyć w maju przyszłego roku.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
tiaa
27 września 2023 17:04

nie

kolejosh
27 września 2023 22:24

Bilet na pociąg wychodzi drożej niż jazda we dwoje małolitrażowym autem. Prosta odpowiedź.A szkoda

Polecane
Ogłoszenia