-2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Ignacy Niemczycki zaprezentował właśnie swój program wyborczy

OlsztynIgnacy Niemczycki zaprezentował właśnie swój program wyborczy

W tegorocznych wyborach weźmie udział rolnik z Mazur. Ignacy Niemczycki zaprezentował właśnie swój program wyborczy.

reklama

Kim jest Ignacy Niemczycki?

Ignacy Niemczycki jest społecznikiem i aktywistą, w organizacjach społecznych pracuje od 2017 roku. Angażował się w organizację protestów przeciwko łamaniu praworządności. Podczas studiów założył Inicjatywę Wolna Białoruś. Pracował w administracji rządowej, był uczestnikiem negocjacji dotyczących unijnych dotacji dla Polski. Dzisiaj piastuje stanowisko prezesa Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka.

Dziesięć lat temu jego rodzice przeprowadzili się na Mazury. W 2018 roku Niemczycki postanowił zostać rolnikiem. Obecnie prowadzi ekologiczne gospodarstwo w Jorze Wielkiej na Mazurach.

reklama

W nadchodzących wyborach Ignacy Niemczycki będzie reprezentował Trzecią Drogę (na liście na miejscu drugim) w okręgu mazurskim i olsztyńskim. Postanowił przedstawić swój program wyborczy.

reklama

Różnice pomiędzy dużymi i małymi miejscowościami

Niemczycki zwraca uwagę na różnice, jakie dotykają mieszkańców większych i mniejszych miejscowości.

– Warmia i Mazury odmieniły moje życie. Moja polityczna motywacja wzięła się z doświadczenia z ostatnich pięciu lat. Widzę absolutne różnice między tym, jak funkcjonuje się w Warszawie, a jak funkcjonuje się w mniejszych miejscowościach. Pojechać do lekarza to przeważnie trzeba jechać do Olsztyna, trzeba poświęcić na to cały dzień, trzeba mieć samochód, bo inaczej jest trudno w sytuacji, kiedy nie działa komunikacja regionalna – wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Nierówny dostęp do usług

Innym przykładem różnic jest infrastruktura i dostępność usług publicznych.

– Wiele osób ma problem, by wysłać dzieci do szkoły, bo jest ona daleko. Tego jest bardzo dużo. Zobaczyłem, jak państwo polskie traktuje osoby mieszkające w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach. Państwo dzieli mieszkańców na lepszych i gorszych. Należy te różnice zniwelować – uważa Niemczycki.

Nic więc dziwnego, że w sejmie zamierza o to walczyć.

– Inwestycje w infrastrukturę, czego brakuje w regionie. To inwestycje drogowe, kolejowe, ale także w placówki zapewniające usługi publiczne, jak szpitale i szkoły. To nam jest dramatycznie potrzebne – uważa.

Nie zapomina również o ekologii.

– Bardzo ważną dla mnie sprawą jest zielony rozwój, czyli walka z kryzysem klimatycznym – zaznacza Niemczycki w rozmowie z Wyborczą.

Niemczycki stawia na innowacje

Ignacy Niemczycki zwraca również uwagę na kierunki rozwoju, sytuację przedsiębiorców i turystykę.

– Główne wyzwanie to jak przeskoczyć pewien etap rozwoju, żeby od razu wejść na innowacyjną ścieżkę. Musimy sobie odpowiedzieć, czy chcemy, by rozwijał się na przykład przemysł, czy staramy się pójść w kierunku gospodarki opartej głównie na usługach. To dotyczy także regionu. Wyzwaniem dla Warmii i Mazur jest zapewnienie też całorocznych atrakcji. Wtedy możemy przyciągać osoby poza sezonem. Obecnie bardzo ciężko jest osobom prowadzącym biznesy utrzymać się – zauważa Niemczycki.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia