Kiedy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy B12 w diecie lub nie wchłania jej prawidłowo, to wówczas możemy mówić o niedoborze. Działanie witaminy B12 pomaga wytwarzać czerwone krwinki i DNA, czyli materiał genetyczny wszystkich komórek. Niedostateczna ilość witaminy B12 może powodować szereg niepożądanych objawów fizycznych, neurologicznych i psychologicznych.
Witamina B12 – jaka jest jej rola w organizmie i gdzie występuje?
Witamina B12 to związek, który zawiera w centrum cząsteczki atomu kobaltu. W naszym organizmie pełni ona funkcję koenzymu niektórych reakcji metabolicznych. Witamina B12 jest niezbędna do:
- produkcji erytrocytów w szpiku kostnym,
- podziałów komórek i syntezy DNA,
- tworzenia osłonek mielinowych na włóknach nerwowych,
- syntezy neuroprzekaźników, jak np. serotonina czy dopamina,
- prawidłowych przemian tłuszczów i węglowodanów.
Witamina B12 zawarta jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jej łatwo dostępnymi źródłami są: mięso, ryby, owoce morza, podroby, nabiał i jaja. Za roślinne źródło podaje się wodorosty i glony. Dla osób, które nie jedzą mięsa, powstały specjalnie wzbogacone napoje roślinne, posiadające syntetyczną witaminę B12.
Jakie są objawy niedoboru, a jakie nadmiaru witaminy B12?
Niedobór witaminy B12 może dawać ogólne objawy anemii. Jest się wówczas osłabionym, szybko się męczy, pojawia się trudność z koncentracją, zawroty głowy oraz duszność. Niekiedy objawy braku witaminy B12 mają charakter zaburzeń neurologicznych, odczuwa się wówczas: pieczenie języka, mrowienie w palcach czy drętwienie kończyn. Skutki niedoboru witaminy B12 dotykają także naturę psychologiczną, pojawia się: apatia, zaburzenia emocjonalne.
Nadmierna suplementacja witaminy B12 może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych, u niektórych osób pojawia się także krwawienie z nosa.
Jak radzić sobie z objawami niedoboru witaminy B12?
W sytuacji gdy obniżony poziom witaminy B12 daje się we znaki, niezbędne jest jego podwyższenie. W zależności od ogólnego stanu można:
- suplementować witaminę B12 preparatami aptecznymi,
- wprowadzić do diety więcej produktów zwierzęcych, które zawierają B12,
- zażywać ją domięśniowo lub podskórnie – jest to zalecane przy bardzo dużych niedoborach i w przypadkach, kiedy jej prawidłowe wchłanianie z układu pokarmowego nie jest możliwe.