26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Jakie są główne objawy niedoboru witaminy B12 i jak sobie z nimi radzić

Materiał partneraJakie są główne objawy niedoboru witaminy B12 i jak sobie z nimi...

Kiedy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy B12 w diecie lub nie wchłania jej prawidłowo, to wówczas możemy mówić o niedoborze. Działanie witaminy B12 pomaga wytwarzać czerwone krwinki i DNA, czyli materiał genetyczny wszystkich komórek. Niedostateczna ilość witaminy B12 może powodować szereg niepożądanych objawów fizycznych, neurologicznych i psychologicznych.

reklama

Witamina B12 – jaka jest jej rola w organizmie i gdzie występuje?

Witamina B12 to związek, który zawiera w centrum cząsteczki atomu kobaltu. W naszym organizmie pełni ona funkcję koenzymu niektórych reakcji metabolicznych. Witamina B12 jest niezbędna do:

  • produkcji erytrocytów w szpiku kostnym,
  • podziałów komórek i syntezy DNA,
  • tworzenia osłonek mielinowych na włóknach nerwowych,
  • syntezy neuroprzekaźników, jak np. serotonina czy dopamina,
  • prawidłowych przemian tłuszczów i węglowodanów.

Witamina B12 zawarta jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jej łatwo dostępnymi źródłami są: mięso, ryby, owoce morza, podroby, nabiał i jaja. Za roślinne źródło podaje się wodorosty i glony. Dla osób, które nie jedzą mięsa, powstały specjalnie wzbogacone napoje roślinne, posiadające syntetyczną witaminę B12.

reklama

Jakie są objawy niedoboru, a jakie nadmiaru witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 może dawać ogólne objawy anemii. Jest się wówczas osłabionym, szybko się męczy, pojawia się trudność z koncentracją, zawroty głowy oraz duszność. Niekiedy objawy braku witaminy B12 mają charakter zaburzeń neurologicznych, odczuwa się wówczas: pieczenie języka, mrowienie w palcach czy drętwienie kończyn. Skutki niedoboru witaminy B12 dotykają także naturę psychologiczną, pojawia się: apatia, zaburzenia emocjonalne.

Nadmierna suplementacja witaminy B12 może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych, u niektórych osób pojawia się także krwawienie z nosa.

Jak radzić sobie z objawami niedoboru witaminy B12?

W sytuacji gdy obniżony poziom witaminy B12 daje się we znaki, niezbędne jest jego podwyższenie. W zależności od ogólnego stanu można:

reklama
  • suplementować witaminę B12 preparatami aptecznymi,
  • wprowadzić do diety więcej produktów zwierzęcych, które zawierają B12,
  • zażywać ją domięśniowo lub podskórnie – jest to zalecane przy bardzo dużych niedoborach i w przypadkach, kiedy jej prawidłowe wchłanianie z układu pokarmowego nie jest możliwe.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane