16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyn chce wymienić oświetlenie uliczne

OlsztynOlsztyn chce wymienić oświetlenie uliczne

Włodarze Olsztyna chcą wymienić oświetlenie uliczne na bardziej oszczędne. Wystąpili z wnioskiem o dotację rządową.

reklama

Ratusz zamierza skorzystać z dotacji z rządowego programu „Polski ład”, konkretnie z Programu Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę”.

Trzeba wymienić oprawy

„Zadanie polega na wymianie nieenergooszczędnych opraw na nowe oprawy LED. Energooszczędne oprawy będą gwarantowały możliwość zdalnego sterowania bez ich dodatkowej modyfikacji. Cała inwestycja zostanie objęta co najmniej 60-miesięcznym okresem gwarancji. Gmina Olsztyn gwarantuje również utrzymanie okresu trwałości zrealizowanego zadania wynoszącego 5 lat” – czytamy w złożonym wniosku.

reklama

Miasto zamierza wymienić oprawy o największej mocy, oświetlające ulice oraz chodniki i ścieżki rowerowe, znajdujące się w pasie drogowym. Ma to pozwolić na co najmniej 50-procentową redukcję mocy pobieranej przez obecnie użytkowane lampy i w ten sposób zmniejszyć koszty stale rosnących opłat za energię elektryczną.

8 tysięcy lamp do wymiany

W Olsztynie znajduje się około 8 tysięcy lamp, które kwalifikowałyby się do wymiany z uwagi na ich nieenergooszczędność.

– Wartość całego projektu to pięć milionów złotych. Ze swojej strony gwarantujemy udział własny wynoszący jeden milion złotych. Mamy nadzieję, że w końcu pozyskamy jakieś środki z rządowych dotacji – powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” prezydent Piotr Grzymowicz.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wojciech
19 września 2023 17:54

Wreszcie!

momo5
19 września 2023 12:59

Proponował bym też razem z lampami wymienić wszystkie znaki Przejść dla pieszych na nowe w Jasnozielonej obwódce. Takie znaki widać z 200m, albo i dalej. Stare znaki(Niebieskie z jakimś ludkiem) są bardzo słabo widoczne w szczególności w tych miejscach gdzie jest duży ruch i troche się przybrudzą.

Polecane
Ogłoszenia