24 C
Olsztyn
środa, 1 maja, 2024
reklama

Marcin Kulasek: Ułatwimy życie emerytom [OPINIE]

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że na pół roku przed exposé, w którym Donald Tusk ogłosił plany podniesienia wieku emerytalnego, rozmawiał on na ten temat z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Chodziło o “powiązaniu wieku emerytalnego z sytuacją demograficzną” – wynika z notatki ujawnionej w programie “#Jedziemy” na antenie TVP Info.

Lewica była w 2011 roku przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Nasze stanowisko było jednoznaczne. Chcieliśmy też referendum w tej sprawie. Słuchaliśmy głosu Polaków. Dzisiaj politycy PO i PSL mówią, że podniesienie wieku emerytalnego było błędem. Znaczy to, że nie ma już powrotu do tej sprawy.

Lewica ma swoje pozytywne propozycje w zakresie emerytur. Chcemy mówić o przyszłości a nie przeszłości.

Blisko 1,5 miliona osób w Polsce nie jest w stanie utrzymać się finansowo po śmierci małżonka. Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną. Proponujemy korzystniejszy mechanizm. Wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury. Taki sam wybór będą mogli podjąć wdowcy.

Zaliczymy do stażu pracy okresu zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to konieczność: inaczej całe pokolenie zatrudnione na umowy śmieciowe nie będzie miało prawa do emerytury.

Wprowadzimy stały mechanizm drugiej waloryzacji rent i emerytur we wrześniu w przypadku, gdy w pierwszej połowie roku inflacja przekracza 5%.

Uzupełnimy filary emerytalne o filar podstawowy – zagwarantowaną przez państwo kwotę po 30 latach pracy, niezależnie od odprowadzonych składek. Odprowadzone składki będą dodawane do filaru podstawowego, a nie liczone od 0.

Umożliwimy wcześniejsze przejście na emeryturę pracownikom o bardzo długim stażu pracy. W wielu przypadkach osoby te – ze względu na negatywny wpływ wieloletniej ciężkiej pracy, zwykle fizycznej, na stan zdrowia – przez ostatnich kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego napotykają przeszkody w kontynuowaniu aktywności zawodowej, a jednocześnie nie spełniają kryteriów wymaganych do przyznania im renty z tytułu niezdolności do pracy.

Marcin Kulasek

Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej

Poseł na Sejm RP

Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

* Materiał KW Nowa Lewica

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
oko
15 września 2023 14:58

kulaskowi dziękujemy:)

Marek
15 września 2023 13:23

Zapewne zapiszą im obowiązkową dawkę covid – która to już?