11 C
Olsztyn
niedziela, 19 maja, 2024
reklama

Jak zabezpieczyć swój dom i mieszkanie przed złodziejami – porady i wskazówki

MrągowoJak zabezpieczyć swój dom i mieszkanie przed złodziejami – porady i wskazówki

Jak skutecznie zapobiec włamaniu? O doradztwo w tej sprawie poprosiliśmy funkcjonariuszy policji. Udzielone rady są proste, ale mogą skutecznie odstraszyć włamywaczy.

reklama

„Ochrona naszego domu oraz dobytku powinna być naszym priorytetem przez cały rok” – mówią służby porządkowe. Choć nie ma stuprocentowych sposobów na zabezpieczenie przed kradzieżą, to z ich wskazówkami możemy zdecydowanie zmniejszyć to ryzyko.

Złodziei często odstrasza obecność czujnych sąsiadów. Dlatego przed wyjazdem warto poprosić kogoś z otoczenia, aby obserwował nieruchomość podczas naszej nieobecności. Dobrym pomysłem jest przekazanie kompletu kluczy sąsiadom i poproszenie ich o symulowanie naszej obecności, jak np.: otwieranie okien, włączanie światła wieczorem, usuwanie ulotek z wycieraczki i wyjmowanie listów ze skrzynki pocztowej.

reklama

„Przed wyjazdem powinniśmy zamknąć drzwi i okna, a jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych” – radzi policja. Bezpieczne zamknięcie wszystkich drzwi do naszej nieruchomości utrudni złodziejowi dostęp do środka.

Jednym z kluczowych aspektów zabezpieczenia domu przed włamaniem jest brak nagłaśniania informacji o naszej nieobecności. Należy pamiętać, że media społecznościowe mogą być podglądane przez złodziei, dlatego zdjęcia z wakacji najlepiej jest publikować dopiero po powrocie.

Policja wskazuje również na szereg praktycznych rozwiązań, które warto zastosować w swoim domu lub mieszkaniu. Dla właścicieli domów jednorodzinnych zaleca solidne ogrodzenie, dobre oświetlenie posesji oraz zastosowanie automatycznego włącznika światła z symulatorem obecności. Każdy powinien rozważyć instalację profesjonalnego systemu alarmowego i antywłamaniowego oraz domofonu.

reklama

Solidne drzwi przeciwwłamaniowe, atestowane zamki na drzwiach wejściowych oraz w oknach i drzwiach balkonowych mogą dodatkowo wzmacniać ochronę. Mieszkańcy parterów powinni rozważyć instalację rolet przeciwwłamaniowych zamiast krat w oknach i drzwiach, które mogą ułatwić włamywaczom dotarcie na wyższe piętra.

Jeśli przechowujemy w domu dużą ilość gotówki lub bardzo cenne przedmioty, zalecane jest zainstalowanie na stałe szafy pancernej lub sejfu.

„Dobrze jest też utworzyć ewidencję składającą się z fotografii i opisów wartościowych przedmiotów” – zaleca policja. Warto też niezwłocznie powiadamiać służby, jeśli zauważymy nieznane nam osoby kręcące się w pobliżu naszego domu lub na posesji sąsiada, gdy wiemy o jego nieobecności. Warto działać prewencyjnie i zaufać swojej intuicji.

źródło: KPP Mrągowo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia