fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Iwona Arent: Bóg, Honor i Ojczyzna to nie są frazesy

OlsztynIwona Arent: Bóg, Honor i Ojczyzna to nie są frazesy

Iwona Arent – posłanka na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Pełnomocnik PiS w okręgu olsztyńskim 86. Delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Członek wielu międzynarodowych grup parlamentarnych. Pracuje Pani m. in. w Komisji Ustawodawczej. Pracowała Pani również w komisji śledczej ds. Amber Gold. Czy to najważniejsze Pani obowiązki poselskie?

reklama

Praca w sejmie charakteryzuje się pewnym cyklem, ale też dostosowywana jest do nagłych potrzeb, które wynikają z konkretnych zjawisk w Polsce lub sytuacji na arenie międzynarodowej. Grafik posła jest bardzo napięty. Tworzenie nowego prawa, głosowania, praca w grupach parlamentarnych i podkomisjach sejmowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Oczywiście, nasza praca w Sejmie jest widoczna w mediach. Relacjonowane jest najczęściej to, czemu towarzyszą duże emocje, ale większość pracy jest niewidoczna. W zaciszu domu poselskiego odczytuję dziesiątki e-maili od mieszkańców Warmii i Mazur, którzy dzielą się ze mną swoimi uwagami, troskami i problemami. To właśnie jest dla mnie kwintesencja pracy posła – pomoc przy rozwiązywaniu problemów moich wyborców. Wiem, że oni liczą na mnie, zaufali mi i po to właśnie mnie wybrali. Moja praca sprawia, że jestem stale blisko ludzkich spraw. Traktuję ją jak pewną misję.

Co spowodowało, że jest Pani tak zaangażowana w życie mieszkańców Warmii i Mazur ?

reklama

Myślę, że chęć niesienia pomocy i brak bierności w sprawach, w których komuś dzieje się krzywda. Wyniosłam to z rodzinnego domu. Obserwując rodziców i dziadków dziecko rośnie w kręgu wartości swojej rodziny. To właśnie atmosfera w domu, kreuje najczęściej nasze późniejsze postawy. Ja pozostałam w świecie wartości, który poznałam w dzieciństwie. Dla mnie Bóg, Honor i Ojczyzna to nie są frazesy. Pomoc innym i kultywowanie wartości swoich przodków oznacza również dla mnie bycie patriotką. Zaangażowanie w życie społeczne, szacunek dla drugiego człowieka i dbałość o swój kraj to postawy uniwersalne i nie są one zarezerwowane dla jakiegoś odłamu politycznego, tylko dla ludzi, którzy je szczerze wyznają.

Awantura o baner wyborczy w Dobrym Mieście. "Czy to zemsta Pobożego?"

Czy to był jakiś impuls, że zainteresowała się Pani światem polityki?

reklama

Młodzieńcza aktywność ukształtowała mój charakter i poglądy, a dopełnieniem było wychowanie dane mi przez rodziców i dziadków. Pod koniec lat 90-tych ukończyłam studia i zobaczyłam, że moi rówieśnicy mają problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy. Byli rozczarowani brakiem perspektyw. A we mnie zawsze była żyłka społecznika, chciałam zmieniać rzeczywistość, no i zaangażowałam się w politykę. W tym miejscu muszę powiedzieć, że na moje polityczne wybory, oprócz systemu wartości, który wyniosłam z domu, wpłynęła postać świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego. Był wtedy ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka i na scenie politycznej wyróżniał się swoją uczciwością i wiernością przekonaniom wśród innych polityków. Pomyślałam, że taką drogą chcę właśnie zmierzać. Dlatego też wstąpiłam do stworzonej na początku tego wieku formacji Prawo i Sprawiedliwość.

Czy partia prawicowa to odpowiedni wybór dla kobiety, która angażuje się w pomoc najsłabszym ? Czy nie pasowałaby Pani lepiej ze swoim zaangażowaniem do partii lewicowych ?

Przecież Prawo i Sprawiedliwość to połączenie konserwatyzmu społecznego, solidaryzmu oraz chrześcijańskiej demokracji, czyli obrony porządku społecznego oraz umacniania tradycyjnych wartości takich jak rodzina i naród. Solidaryzm to z kolei tworzenie naturalnej wspólnoty z różnych grup i warstw społecznych, niezależnie od ich statusu majątkowego czy zawodowego. Ideologia chrześcijańskiej demokracji w Prawie i Sprawiedliwości wyraża się poprzez dbałość o dobro wspólne. Te wartości są mi bliskie poprzez swoją uniwersalność i nie sądzę, by można było o nich mówić negatywnie. Dziś mówi się, że jest to światopogląd prawicowy. Tymczasem, co ciekawe, prawica w wielu kręgach ma bardzo złą prasę. Patriotyzm, szacunek dla rodziny, wolność osobista, wiara w Boga i ochrona życia, traktowane są przez wielu jako prawicowe symbole zacofania. Jak ukształtują się charaktery naszych dzieci bez tych wartości ? Gdy sama byłam dzieckiem i wpajano mi te zasady, mówienie o nich głośno było aktem odwagi. Uważam, że nie są to poglądy prawicowe, raczej zdroworozsądkowe.

Przebiegły plan? Marcin Kulasek zdradził jak opozycja może wygrać wybory

Na co zwraca Pani szczególną uwagę w swojej pracy jako parlamentarzystka?

Zdecydowanie na relacje międzyludzkie, na ich pozytywne tworzenie i dalsze oddziaływanie. Praca posła, jak już powiedziałam, to nie tylko parlament. Gro zadań wykonuję w terenie w mojej małej ojczyźnie na Warmii i Mazurach. Niewiele bym zdziałała bez zaangażowania lokalnych liderów, ludzi którym tak jak mi, bliski jest nasz region i życie jego mieszkańców. To od ich postawy zależy najwięcej. To właśnie lokalna wspólnota miasteczka czy wsi tworzy siłę naszego regionu, a ich liderzy są motorem napędowym wielu inicjatyw. Jednak funkcja lidera nie jest prosta, co więcej obarczona wieloma zadaniami – lider bowiem organizuje i inicjuje działania, szuka poparcia i pomocników w ich realizacji, przekonuje, że warto i promuje sukcesy w samej społeczności jak i poza nią. Jest animatorem, organizatorem i wykonawcą w jednej osobie. Prawdziwy lider zawsze z uwagą wsłuchuję się w głosy swojego otoczenia i szanuje zdanie innych. Przez lata mojej pracy w parlamencie miałam okazję współpracować i poznać wielu społeczników z miast i wsi naszego regionu. Korzystając z okazji chciałabym im serdecznie podziękować za swoją pracę, zaangażowanie, inicjatywę i cenne wskazówki.

reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
harpagan
14 września 2023 08:22

Kobieto, przeproś, skończ i wypier.$..laj. Dziekuję. Słowo honor, zamieniłaś na honorarium, jak wszyscy w PiSie.

Czekoladowy józek
15 września 2023 15:21

Pisowskia trzoda

Polecane
Ogłoszenia

Spotkanie liderów Konfederacji z mieszkańcami Olsztyna

Spotkanie liderów Konfederacji z mieszkańcami Olsztyna