fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Wścieklizna dotarła do Olsztyna! Wyznaczono obszar zagrożenia. Lista ulic

OlsztynWścieklizna dotarła do Olsztyna! Wyznaczono obszar zagrożenia. Lista ulic

Olsztyn, ulica Jagiellońska. To tutaj został znaleziony martwy nietoperz, u którego Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził obecność wścieklizny. Zdarzenie to skłania do zadania pytania o bezpieczeństwo mieszkańców i ich zwierząt domowych.

reklama

Określony obszar zagrożenia

Po stwierdzeniu obecności wścieklizny u martwego nietoperza, władze zdefiniowały obszar, na którym zalecają ostrożność. Granice tego obszaru wyznaczają ulice: Małeckiego, Wojska Polskiego, Rataja, Toruńska, Poprzeczna, Cicha, Zientary-Malewskiej oraz Limanowskiego.

Jak chronić siebie i swoje zwierzęta

Na terenie objętym ostrzeżeniem należy zachować szczególną ostrożność:

reklama
  1. Unikaj kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
  2. Nie dotykaj zwierząt podejrzanych lub padłych. Jeśli zauważysz martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka, powiadom o tym Powiatowego Lekarza Weterynarii, straż miejską lub policję.
  3. Psy należy trzymać na zagrodzonym terenie lub wyprowadzać na smyczy. Zaleca się również utrzymywanie kotów w odosobnieniu.
  4. Wykonaj obowiązkowe coroczne szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Zalecane są także szczepienia dla kotów.
W Olsztynie powstanie nowy szpital? Koszt inwestycji to 300 mln zł

Nietoperze a ryzyko wścieklizny

Nietoperze są stałym elementem ekosystemu, zwłaszcza w okolicach lasów, parków i zabudowań. W Polsce podlegają one ścisłej ochronie gatunkowej. Choć są one wrażliwe na wirus wścieklizny, ryzyko transmisji zarazka jest niewielkie.

U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, a także przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną, co jest niespotykane u zdrowych osobników. Ważne jest jednak podkreślenie, że nietoperze nie wykazują agresji.

reklama

Odkrycie wścieklizny u nietoperza w Olsztynie jest sytuacją, która wymaga ostrożności, ale nie paniki. Ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi ryzyka i podjęli odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza w kontakcie ze swoimi zwierzętami domowymi.

źródło: olsztyn.eu

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Oko
11 września 2023 17:33

Rudy przyjechał do Olsztyna?:)

Spacerowicz
11 września 2023 17:44

Wczoraj dwa ptaki martwe leżały koło urzędu Marszałkowskiego . ! Ludzie nie zdają sobie sprawy że to wirus śmiertelny i nie ma w dalszym stadium na niego lekarstwa i człowiek dożywa max tygodnia . Sam wirus u człowieka potrafi rozwijać się nawet parę miesięcy.

Polecane
Ogłoszenia

19-latek hospitalizowany po "waleniu z wiadra". Co się wydarzyło pod olsztyńską szkołą?

Uwaga, bakterie w wodzie! Sanepid potwierdza zagrożenie na Warmii i Mazurach
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji