20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Uwaga, bakterie w wodzie! Sanepid potwierdza zagrożenie na Warmii i Mazurach

IławaUwaga, bakterie w wodzie! Sanepid potwierdza zagrożenie na Warmii i Mazurach

Sanepid w Olsztynie potwierdził, że ponad tysiąc mieszkańców na Warmii i Mazurach pozostaje bez dostępu do czystej wody do spożycia. Zanieczyszczenie mikrobiologiczne zostało wykryte w wodociągach w dwóch powiatach.

reklama

“Wyborcza Olsztyn” powiadomiona przez czytelnika

Informacja o problemie pierwotnie wyszła na jaw dzięki zaniepokojonemu czytelnikowi, który skontaktował się z redakcją “Wyborczej Olsztyn. Czytelnik twierdził, że wodociąg w Bukwałdzie jest zanieczyszczony bakterią coli, a mieszkańcy nie są informowani o tym fakcie.

Ostateczny raport Sanepidu

Według najnowszego raportu sanepidu w Olsztynie, brak przydatności wody do spożycia obowiązuje w następujących wodociągach:

reklama
  1. Wodociąg Wola Kamieńska w powiecie iławskim – stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody (Enterokoki). Zaopatruje w wodę 6 miejscowości: Wola Kamieńska, Szałkowo, Windyki, Kamień Duży, Kamień Mały, część Nowej Wsi. Łącznie dotyczy to 1058 mieszkańców.
  2. Wodociąg Bukwałd w powiecie olsztyńskim – stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Zaopatruje w wodę jedną miejscowość: Bukwałd. Dotyczy to 332 mieszkańców.

Działania władz lokalnych

Jacek Niedzwiecki z Urzędu Gminy w Dywitach zapewnił, że po wykryciu bakterii coli w wodzie, podstawione zostały beczkowozy. “O sytuacji informowaliśmy mieszkańców za pośrednictwem portalu gminnego, Facebooka i Gminnego Systemu Powiadamiania SMS,” dodał Niedzwiecki.

Wezwanie do szybkiego działania

Brak dostępu do czystej wody jest krytycznym problemem, który wymaga natychmiastowego działania ze strony władz lokalnych i sanepidu. Niepokojące jest, że informacja o zanieczyszczeniu wody nie dociera do wszystkich mieszkańców, co stawia ich zdrowie pod ryzyko.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Nic
30 sierpnia 2023 10:25

A na Biedronce w stawigudzie masowe zatrucie i co cisza. Sprawa pod dywan zamieciona.

Polecane
Ogłoszenia