fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 6 grudnia, 2022
reklama

Olsztyn: Potrącenie pieszej na pasach i kolejne zatrzymane prawo jazdy

WiadomościOlsztyn: Potrącenie pieszej na pasach i kolejne zatrzymane prawo jazdy

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Choć w teorii każdy kierowca wie, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym jest niedopuszczalne, to jednak nie każdy stosuje się do tego w praktyce. Efektem tego są zdarzenia drogowe, często tragiczne w skutkach. Na szczęście w przypadku 21-latki potrąconej przez samochód, który ominął autobus obyło się bez poważnych obrażeń.

Przepisy ruchu drogowego jasno regulują zasady zachowania na przejściach dla pieszych. Kierowcy są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożność zbliżając się do przejścia oraz ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu. Zabronione jest wyprzedzanie pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Niedopuszczalne jest także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Niestety do takiej sytuacji doszło wczoraj (16.11.2016) rano na ul. Piłsudskiego. Kierowca osobowej skody ominął autobus, który ustąpił pierwszeństwa osobom stojącym na przejściu i potrącił przechodzącą po pasach młodą kobietę.

21-latka została przetransportowana do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. Policjanci pracujący na miejscu zatrzymali sprawcy prawo jazdy, które razem z dokumentacją ze zdarzenia trafi do sądu.

Jak mówią funkcjonariusze olsztyńskiej „drogówki”:
„Kierowcy w Olsztynie jeżdżą za szybko i nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na drodze. Szczególnie teraz, przy złych warunkach pogodowych wzmożona ostrożność podczas jazdy powinna być priorytetem. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania a opady deszczu i śniegu znacznie ograniczają widoczność. Powinni pamiętać o tym również piesi, którzy bardzo często wchodzą na pasy bez upewnienia się, czy to bezpieczne”.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. To, że my przestrzegamy przepisów nie oznacza, że każdy będzie poruszał się zgodnie z prawem. Dlatego apelujemy, aby każdy przed wejściem na pasy, nawet na zielonym świetle, rozejrzał się i upewnił, czy jest bezpieczny. Zajmie to tylko chwilę i może uratować życie.

reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze