fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Będzie rekordowa podwyżka stawki podatku od psa

WiadomościBędzie rekordowa podwyżka stawki podatku od psa

Ta informacja może zaniepokoić wielu właścicieli czworonogów w Polsce: nadchodzi znaczne zwiększenie podatku od posiadania psa.

reklama

Posiadacze psów będą musieli się zmierzyć z wyższymi kosztami już od stycznia 2024 roku.

Ekonomiczna strona posiadania psa

Koszty utrzymania psa nie należą do najniższych. Wśród wydatków, oprócz wizyt u weterynarza i zakupu karmy, jest podatek od posiadania psa. Z roku na rok staje się on coraz wyższy. W 2022 roku właściciele psów musieli zapłacić 135 zł za swoje zwierzę. W 2023 roku podatek ten wzrósł o ponad 15 złotych, co przekłada się na aktualną kwotę 150,93 zł. Jednak największy wzrost jest jeszcze przed nami.

reklama

Jakie zmiany czekają właścicieli?

Wysokość podatku od psa, opierając się na danych GUS dotyczących inflacji za pierwsze półrocze, ustala co roku Ministerstwo Finansów. Ze względu na fakt, że inflacja za pierwsze półrocze 2023 roku wyniosła aż 15%, podatek od psa wzrośnie o niemal 23 złote, wynosząc łącznie 173,55 zł. Nie oznacza to jednak, że ta kwota będzie obowiązywać we wszystkich regionach. Wysokość opłaty ustala każda gmina niezależnie, na przykład w zależności od wielkości i rasy psa. Stawka nie może jednak przekroczyć limitu narzuconego przez rząd.

Historia przyjaźni kota Gienka i psa Mańka. Poseł Iwona Arent dała im drugie życie

Zwolnienia z podatku

Podatek od psa jest obowiązkowy, jeżeli gmina zdecydowała się na jego wprowadzenie. Można to łatwo sprawdzić na stronie Biuletynu Informacji Publicznej danej gminy lub dowiedzieć się w urzędzie. Warto jednak podkreślić, że wiele dużych miast zrezygnowało z tego podatku w ostatnich latach.

reklama

Podatek nie jest naliczany, gdy posiadacz psa ma orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności i pies jest psem asystującym, bądź gdy posiadacz psa ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe, również są zwolnione z tego podatku. Dotyczy to jednak tylko jednego psa. W sytuacji, gdy osoba spełnia wymienione kryteria i posiada więcej niż jednego psa, podatek jest naliczany od drugiego i każdego kolejnego psa. Podatek nie jest również naliczany za posiadanie jednego lub dwóch czworonogów, jeśli osoba ta płaci podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Od trzeciego i każdego kolejnego psa w takim przypadku opłata obowiązuje. Niektóre gminy dodatkowo zwalniają z opłaty osoby, które adoptowały zwierzę ze schroniska lub mają psy oznakowane chipem.

Odszedł wierny funkcjonariusz. Bohater olsztyńskiej policji

źródło: Radio Eska

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Odszedł wierny funkcjonariusz. Bohater olsztyńskiej policji

Dzięki mieszkańcom, policji i mediom społecznościowym uratowano zbłąkanego psa
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji