5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Co dalej z Pepco? Holding, będący właścicielem sieci, stoi na skraju bankructwa

WiadomościCo dalej z Pepco? Holding, będący właścicielem sieci, stoi na skraju bankructwa

Steinhoff International Holdings, większościowy właściciel sieci sklepów Pepco, balansuje na krawędzi bankructwa. To wynik trudnej sytuacji finansowej spowodowanej serią skandali księgowych, które zaszkodziły jego kondycji finansowej.

reklama

Mimo że Pepco jest własnością Steinhoffa, eksperci twierdzą, że kłopoty finansowe holdingu nie powinny wpłynąć na działalność sieci sklepów.

Steinhoff ma kłopoty?

Steinhoff, posiadający 72% udziałów w sieci sklepów Pepco, ma na karku liczne problemy finansowe. Wszystko zaczęło się od skandalu księgowego, który wybuchł w 2017 roku, powodując znaczne straty dla akcjonariuszy i falę pozwów sądowych. W rezultacie, holding zmaga się z ogromnym długiem.

reklama

Pepco bezpieczne

Steinhoff jest właścicielem sieci Pepco za pośrednictwem spółki IBEX Retail Investments. Problemy Steinhoffa nie powinny wpłynąć na działalność Pepco. Jak informuje portal money.pl, biuro prasowe Pepco wyjaśniło, że od kilku lat działa niezależnie od struktur Steinhoff i jako samodzielna i prosperująca spółka giełdowa ma własne źródła finansowania.

Rosnące dochody i strategia ekspansji

Pepco, które działa w 20 krajach Europy i jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, może się pochwalić znacznym wzrostem przychodów. Ten wzrost jest napędzany strategią ekspansji sieci sklepów — ponad 1000 sklepów tylko w Polsce. Przychody firmy wzrosły o 19,3% (przy stałym kursie walutowym) w ciągu 9 miesięcy bieżącego roku obrotowego w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 4,2 mld euro.

Udane refinansowanie i pozytywne oceny od agencji ratingowych

W czerwcu Grupa Pepco pomyślnie przeprowadziła refinansowanie długu, emitując pierwsze obligacje o wartości 375 mln euro. Według oświadczenia firmy, emisja obligacji spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno od międzynarodowych, jak i polskich inwestorów.

reklama

Po udanej emisji obligacji Pepco otrzymało pozytywne oceny od trzech wiodących agencji ratingowych — Fitch, S&P i Moody’s, które podkreśliły solidność biznesu i zdrowy profil organicznego wzrostu.

Steinhoff bankrutuje

Steinhoff International poinformował, że podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy przegłosowano decyzję o rozwiązaniu spółki.

Decyzja ta kończy ponad pięcioletnią sagę, której początek dał skandal księgowy w 2017 roku. Jak ujawniono, w Steinhoff International doszło do ogromnych nadużyć, które południowoafrykańskie media określiły jako “największe oszustwo w historii kraju”. W 2023 r. niemiecki wymiar sprawiedliwości wydał nakaz aresztowania byłego CEO firmy, który nie pojawił się na rozprawie sądowej w kwietniu.

Pepco w regionie

Sieć sklepów Pepco posiada liczne placówki na terenie północno-wschodniej Polski, utrzymując swoją obecność w wielu miastach i mniejszych miejscowościach. W Olsztynie firma prowadzi sześć sklepów, które znajdują się m.in. w centrach handlowych Galeria Warmińska, Carrefour i Dekada. Elbląg i Ełk to kolejnych 9 kluczowych lokalizacji. Dzięki swojej strategii ekspansji Pepco jest w stanie dotrzeć do szerokiego grona konsumentów w całym regionie.

źródło: money.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia