3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Na Warmii powstanie mała elektrownia jądrowa

Lidzbark WarmińskiNa Warmii powstanie mała elektrownia jądrowa

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, formalnie wyraził zainteresowanie inwestycją w przyszłość energetyczną miasta, podpisując list intencyjny dotyczący planowanego projektu związanego z małymi reaktorami jądrowymi (SMR). Zdaniem burmistrza, jest to krok ku przyszłości, który nie wiąże się z żadnymi kosztami dla miasta.

Międzynarodowe wsparcie dla lokalnej inicjatywy

Projekt koncepcji jest wynikiem współpracy międzynarodowego polsko-czesko-ukraińskiego konsorcjum Cesta Synergoatom, które ma ambicje, by mały reaktor jądrowy dostarczał energię dla całego miasta w przyszłości.

Chcemy stworzyć koncepcję, żeby zobaczyć, czy taki system sprawdziłby się w Lidzbarku Warmińskim. To wyjątkowo innowacyjna technologia, ale budząca ogromny potencjał,” wyjaśnia Robert Olejnik, prezes spółki Ekopark, będącej częścią konsorcjum.

Technologia przyszłości

Technologia SMR to wciąż etap projektowania, ale z potencjałem do dostarczania energii na skalę miejską. Cała infrastruktura reaktora, nie większa niż boisko do piłki nożnej, mogłaby zasilić w prąd miasto wielkości Lidzbarka Warmińskiego.

Przedstawiciel konsorcjum zapewnił, że małe reaktory to technologia bezpieczna i efektywna, która może przynieść znaczne oszczędności w wydatkach na energię. Pomimo jej obecnej fazy rozwojowej, projekt konsorcjum ma możliwość wprowadzenia do użytku najwcześniej za 10 do 15 lat.

Rozumienie energetyki jądrowej

Energetyka jądrowa, czasem nazywana elektrownią atomową, to technologia wytwarzania energii elektrycznej przez wykorzystanie ciepła wytworzonego w procesie reakcji jądrowej. W typowej elektrowni jądrowej, reaktor jądrowy służy jako źródło ciepła do wytwarzania pary, która z kolei napędza turbiny, generując energię elektryczną.

Małe modułowe reaktory (SMR), które są tematem tego projektu, to nowa generacja technologii jądrowych, która oferuje wiele potencjalnych korzyści, w tym większą elastyczność, niższe koszty inwestycji i potencjalnie wyższe poziomy bezpieczeństwa. Są one projektowane tak, aby były możliwe do budowy w fabrykach i dostarczania na miejsce, co może zmniejszyć koszty i skomplikowane procesy związane z tradycyjnymi, dużymi reaktorami jądrowymi.

źródło: Radio Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Trefl
28 lipca 2023 10:53

A platformiany arbuz co dla naszego miasta zrobił?

Kermit
28 lipca 2023 10:38

Nie tylko Lidzbark ma ochotę na SMR. Dobre Miasto też podobno o to zabiega

Polecane