-4 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Sposoby sygnalizacji awaryjnego postoju pojazdu — jak nie popełnić błędu?

WiadomościSposoby sygnalizacji awaryjnego postoju pojazdu — jak nie popełnić błędu?

Policja przypomina o prawidłowym sygnalizowaniu awaryjnego postoju pojazdu. Kluczowe jest dostosowanie jego formy w zależności od rodzaju drogi, po której się poruszamy. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w tej kwestii. Niewłaściwe oznakowanie takiej sytuacji może prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z nałożeniem punktów karnych, a nawet poważnymi wypadkami na drodze.

Infrastruktura drogowa i przepisy krajowe warunkują to, jak powinniśmy postępować w przypadku awarii samochodu. Policjanci przypominają, że zasady postępowania są różne w zależności od tego, czy podróżujemy autostradą, drogą ekspresową czy drogą lokalną.

W zależności od rodzaju drogi

W przypadku dróg o większej przepustowości, jak autostrady czy drogi ekspresowe, trójkąt ostrzegawczy powinien być ustawiony 100 metrów za pojazdem. Na pozostałych drogach zalecane jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Kiedy dojdzie do postoju w mieście, trójkąt powinien być umiejscowiony zaraz za pojazdem lub w odległości jednego metra od niego. Zawsze należy włączyć światła awaryjne, a w przypadku ich braku światła pozycyjne.

Różne przepisy

Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się ze szczegółowymi regulacjami. Przepisy mogą się różnić w zależności od kraju i rodzaju drogi. Policjanci przestrzegają — niewłaściwe oznakowanie awaryjnego postoju jest nie tylko niezgodne z prawem, ale może zagrażać bezpieczeństwu naszemu, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

źródło: KPP Lidzbark Warmiński

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane