2 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Minął miesiąc od ataku hakerskiego w Olsztynie. Co do tej pory zrobiły władze miasta?

OlsztynMinął miesiąc od ataku hakerskiego w Olsztynie. Co do tej pory zrobiły...

Noc z 24 na 25 czerwca 2023 roku przyniosła nieoczekiwane wyzwanie dla mieszkańców Olsztyna i Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Cyberprzestępcy przeprowadzili atak na serwery miasta, co spowodowało znaczne zakłócenia w funkcjonowaniu olsztyńskiej infrastruktury.

reklama

W pierwszych dniach po ataku widoczny był paraliż ruchu na niektórych ulicach oraz problemy z biletomatami i elektronicznymi tablicami informacyjnymi. Początkowo mieszkańcy byli nieświadomi przyczyny problemów.

Miesiąc po ataku

Miesiąc po cyberataku wiele usług zostało przywróconych do normalnego funkcjonowania. Obecnie działa około 90% tablic informacyjnych, a biletomaty stacjonarne i mobilne również są już dostępne dla mieszkańców. Niemniej jednak nadal jest kilka obszarów, które wymagają intensywnych prac. Nie działa jeszcze system sterowania ruchem ITS, który na kilkudziesięciu skrzyżowaniach dawał priorytet komunikacji miejskiej. Władze miasta zakładają, że w tym tygodniu zostanie uruchomiona podstawowa wersja strony internetowej ZDZiT z rozkładem jazdy.

reklama

Po pierwszych dniach zmagania się z konsekwencjami cyberataku Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie zaczął sukcesywnie przywracać funkcjonalność systemu komunikacji miejskiej. Od 14 lipca ponownie zaczęły działać biletomaty stacjonarne i mobilne, umożliwiając zakup jednorazowych i krótkoterminowych biletów. Pełna pula biletów, w tym okresowe w formie papierowej, jest dostępna w wyznaczonych punktach obsługi klienta ZDZiT.

Następnie, 19 lipca, rozpoczęto przywracanie pełnej funkcjonalności tablic informacji pasażerskiej na przystankach. Elektroniczne tablice informacji pasażerskiej zostały ponownie uruchomione i wyświetlając rzeczywiste położenie pojazdów, co znacznie ułatwia podróż mieszkańcom.

Mimo tych postępów ZDZiT apeluje do mieszkańców o cierpliwość, ponieważ obsługa klienta jest nadal ograniczona i niektóre funkcje mogą jeszcze nie działać prawidłowo. Wszystko, co dotychczas wykonano jest wynikiem ciężkiej pracy zespołów specjalistów IT i współpracowników z innych instytucji, które pomagają przywrócić pełną funkcjonalność systemu komunikacji miejskiej w Olsztynie.

reklama

Trwa śledztwo

Olsztyńska Prokuratura Okręgowa rozpoczęła śledztwo, które ma na celu zidentyfikowanie sprawców oraz okoliczności ataku. Wstępne wyniki sugerują, że atak był skomplikowany i przeprowadzony przez doświadczonych cyberprzestępców. Sprawcy wydają się być na tyle doświadczeni, że potrafili zmylić informatyków przez zachowanie pewnych danych, co utrudniło identyfikację złośliwego oprogramowania.

źródło: RMF24, UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynanin
26 lipca 2023 09:29

Pewnie mieli hasło admin123 lub coś podobnego, skoro nie mieli nawet kopi zapasowej.

halina z Gawrolina
27 lipca 2023 11:36

Najważniejsze że nagrody sobie przyznali za super hiper system, tylko nikt nie pomyślał o backupie danych : )

Polecane
Ogłoszenia