20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Hakerzy zaatakowali i sparaliżowali Olsztyn?

OlsztynHakerzy zaatakowali i sparaliżowali Olsztyn?

Niefunkcjonujące systemy sterowania ruchem, niezdatne do użytku biletomaty, a także ograniczony dostęp do systemu informacji dla pasażerów — to efekty niespodziewanego ataku hakerskiego, który miał miejsce w nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku.

reklama

Paraliż olsztyńskiej sieci informatycznej

25 czerwca, od wczesnych godzin porannych, specjaliści intensywnie pracują nad poznaniem problemu i zrozumieniem jego skali. Zdarzenie niewątpliwie nosi znamiona cyberataku na infrastrukturę informatyczną Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Działania prowadzone są wspólnie z Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna. Te dwie miejskie jednostki odpowiedzialne są za diagnozę stanu sieci oraz przywrócenie jej prawidłowej funkcjonalności.

W reakcji na incydent uruchomione zostały wszelkie niezbędne procedury. O zdarzeniu poinformowano także CERT NASK i policję.

reklama

Utrudnienia dla pasażerów

Atak hakerski na infrastrukturę IT odpowiedzialną za obsługę pasażerów i płatności za przejazdy komunikacją miejską spowodował poważne zakłócenia. Biletomaty mobilne i stacjonarne przestały działać. Wystąpił również problem z dostępem do systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Pasażerowie mogą nabywać bilety tylko w formie papierowej w kioskach lub sklepach, bądź skorzystać z aplikacji takich jak moBiLET czy SkyCash. Dodatkowo, osoby korzystające z biletów miesięcznych zostały poproszone o wstrzymanie się z zakupem kolejnej “sieciówki” do czwartku 29 czerwca włącznie.

Ograniczenia w obsłudze

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zwrócił się do wszystkich z prośbą o cierpliwość. W związku z atakiem nie jest możliwe świadczenie bieżącej obsługi interesanta. Lista spraw, które można załatwić w ZDZiT jest znacznie ograniczona, a czas obsługi się wydłużył. W przypadku zdobycia nowych, istotnych informacji dotyczących sytuacji, Zarząd zobowiązał się do natychmiastowego informowania mieszkańców.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
A.
28 czerwca 2023 12:38

Żeby tylko nie odzyskiwali tak sama długo jak portal http://www.rcb24.com który była częścią zakończonego właśnie tak hucznie projektu.

dis
28 czerwca 2023 11:02

Kupić bilet w kiosku – hahaha dobre 🙂 a gdzie jest jakiś kiosk? Do korzystania z telefonu nikogo nie zmuszą, biletomaty nie działają, kierowcy nie sprzedają biletów.

Polecane
Ogłoszenia