16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Mieszkania w Olsztynie notują wzrost cen!

WiadomościMieszkania w Olsztynie notują wzrost cen!

Wzrost cen nieruchomości nie omija żadnego miasta. W czerwcu br. za m kw. nowego M w Olsztynie należało zapłacić średnio 11 419 zł. To o kilkanaście procent więcej niż na początku roku. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku nieruchomości? 

reklama

Ceny mieszkań w Olsztynie

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że od początku roku ceny mieszkań w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wzrosły już o 14%. W styczniu 2023 roku m kw. takiego lokum kosztował średnio 10 046 zł, czyli niemal 1 400 zł mniej niż aktualnie.

Z czego zatem wynikają dotykające nas podwyżki? Przyczyną wzrostu średniej ceny jest wyprzedawanie najtańszych lokali. Natomiast ceny tych wprowadzanych na rynek są coraz wyższe. Za mieszkania płacimy więcej także dlatego, że rosną koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów. 

reklama

W Olsztynie najdroższe są kawalerki. W czerwcu br. za m kw. tego typu mieszkania płaciliśmy średnio 15 264 zł. Z kolei koszt m kw. dużego mieszkania (czteropokojowego i większego) wynosił już tylko 9 266 zł. Ta dysproporcja wynika z faktu, iż małe mieszkania mają niższą cenę jednostkową, a to zachęca deweloperów do windowania ceny za m kw. 

Mieszkania w Olsztynie notują wzrost cen! nieruchomości Wiadomości, Olsztyn, zShowcase

Oferta olsztyńskich deweloperów 

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, na koniec czerwca w ofercie lokalnych deweloperów znalazły się 943 mieszkania i domy. Miesiąc wcześniej było ich 1036. Większość oferty stanowią mieszkania dwupokojowe – 46% oferty. Z kolei mieszkania trzypokojowe stanowiły ponad 40% prezentowanych nieruchomości.

Jak natomiast kształtuje się średnia powierzchnia nieruchomości dostępnych w Olsztynie?  W czerwcu 2023 roku średnia powierzchnia mieszkania prezentowanego w ofercie deweloperów wynosiła 53,72 m kw. Z kolei średnia powierzchnia domu była nieco większa i oscylowała na poziomie 62,07 m kw. 

reklama
Mieszkania w Olsztynie notują wzrost cen! nieruchomości Wiadomości, Olsztyn, zShowcase

Sprzedaż nieruchomości 

W czerwcu w wielu miastach sprzedaż nieruchomości poszła w górę. Nie inaczej było w Olsztynie. W ubiegłym miesiącu dokonano 97 takich transakcji, miesiąc wcześniej zaledwie 21. Z czego wynika wzrost sprzedaży? Bez wątpienia popyt podniósł bliski start programu Bezpieczny Kredyt 2%. Ci, którzy mieli gotówkę i obawiali się wzrostu cen, ruszyli do biur sprzedaży. 

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na: https://bigdata.rynekpierwotny.pl/ceny-mieszkan/olsztyn/ 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Trefl
19 lipca 2023 13:58

No i dobrze arbuzy i dewelopery coraz bardziej obrzydliwie bogaci się robią a motłoch niech tyra w mieście za 2900zl i stoi w korkach, jak już kasa na paliwo się skończy to może trampkiem podjadą.

qazzlik
19 lipca 2023 21:29

Pewnie jakąś droższa inwestycja była akurat sprzedawana i zawyżyła średnia. Nie ma co patrzeć na takie dane….

Polecane
Ogłoszenia