-1 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Architekt wnętrz Tychy: aranżacja małego mieszkania

Materiał partneraArchitekt wnętrz Tychy: aranżacja małego mieszkania

Małe mieszkanie to zawsze duże wyzwanie dla specjalisty od aranżacji wnętrz. Architekt wnętrz z firmy Mist Architects przekonuje jednak, że istnieją sposoby, które pozwolą stworzyć przytulne miejsce do życia nawet na niewielkiej powierzchni. Co możemy zrobić, żeby małe mieszkanie stało się przyjazne dla mieszkańców?

reklama

Postawmy na minimalizm

Minimalizm to modny trend w aranżacji wnętrz, który bardzo dobrze sprawdzi się w kawalerkach i małych mieszkaniach. Architekt wnętrz z Tych radzi, żeby ograniczyć ilość mebli do minimum. Wybierajmy tylko te, które są naprawdę niezbędne. Dobrze jest kupować meble lekkie, pozbawione zbędnych ozdób.

Stonowana kolorystyka

W małych mieszkaniach najlepiej sprawdza się stonowana kolorystyka. Wnętrza powinny być w większości jasne, gdyż jasne kolory optycznie je powiększają. Możemy wykorzystać także intensywniejsze kolory, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Jeżeli w mieszkaniu dominuje biel, beż czy szarości, możemy pozwolić sobie na żywszy akcent – na przykład poduszki w pomarańczowym czy różowym kolorze.

reklama

Jeżeli chcemy spotęgować efekt powiększenia wnętrza możemy wykorzystać farby lub tapety odbijające światło.

Architekt wnętrz z Tych: funkcjonalne rozwiązania

Architekt wnętrz z Tych uważa, że właściciele małych mieszkań muszą być pomysłowi. Pozwoli to lepiej zagospodarować dostępną im przestrzeń. Możemy zaoszczędzić miejsce wybierając składane łóżko, wykorzystując pufy jako pojemniki do przechowywania. W małych mieszkaniach popularnym rozwiązaniem jest łączenie salonu z kuchnią czy antresola.

Okna w małych mieszkaniach

Aranżacja okien ma ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, zrezygnujmy z masywnych zasłon i firan. Możemy pozostawić okna nieosłonięte, zastosować plisy, które ochronią nas przed światłem słonecznym. Jeśli zależy nam, żeby pomieszczenie było bardziej przytulne, możemy zdecydować się na rolety rzymskie (są wykonane z tego samego materiału co zasłony, jednak zajmują mniej miejsca.

reklama

Światło w małym mieszkaniu

Oświetlenie małego mieszkania jest niezwykle ważne. Architekt wnętrz z Tych radzi wybierać więcej niż jedno źródło światła. Obok oświetlenia górnego możemy zainstalować lampy na ścianach (lampy stojące zajmują zbyt dużo miejsca). Odpowiednie oświetlenie mieszkania sprawi, że będzie się ono wydawało optycznie większe. Mieszkanie będzie sprawiało wrażenie przytulnego, jeżeli zdecydujemy się na światło ciepłe.

Utrzymujmy porządek w mieszkaniu

Małe mieszkanie będzie komfortowe pod warunkiem, że zawsze będzie w nim czysto. Miejsce to nie może być zagracone, dlatego należy pomyśleć o odpowiednich systemach przechowywania przedmiotów. W małych mieszkaniach zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzają się wysokie szafy z lustrzanymi drzwiami. Duża ilość szafek i półek pozwala zmieścić w szafie nie tylko ubrania, ale i wykorzystywane przez nas sprzęty). W takich miejscach najczęściej stosowana jest wysoka zabudowa (szafy i szafki nie muszą być głębokie)., która umożliwia najlepsze wykorzystanie przestrzeni.

Dekoracje w małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu stawiamy na minimalizm, co oznacza, że nie możemy przesadzać z ilością dekoracji. Architekt wnętrz z Tych radzi, żeby wykorzystać walory dekoracyjne przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. Ozdobą może być oświetlenie, poduszki, wazon na kwiaty, zegar. Unikajmy natomiast stawiania w widocznych miejscach licznych figurek i pamiątek. Lepiej jest również ograniczyć ilość zdjęć, które wieszamy na ścianach.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia