16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Marcin Kulasek: Obrona narodowa musi stać ponad podziałami [OPINIE]

W obronie narodowej problemów jest wiele i trzeba o nich rozmawiać ponad politycznymi podziałami. 

„Postanowiliśmy uruchomić proces wdrożenia kilkudziesięciu daleko idących rozwiązań prawnych wzmacniających system planowania obronnego w państwie; w najbliższych dniach projekt jako prezydencka inicjatywa trafi do Sejmu” – poinformował prezydent Andrzej Duda. Celem tych zmian ma być wzmocnienie koordynacji władz politycznych oraz wojskowych w planowaniu obronnym, zarówno podczas pokoju, jak i podczas potencjalnego kryzysu; zwiększenie szybkości podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych; wzmocnienie systemu obronnego w sytuacji zagrożeń o charakterze hybrydowym i podprogowym, które dziś są niestety realizowane przez Federację Rosyjską – wymieniał Andrzej Duda.

Jako wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej deklaruję pełną gotowość do prac nad prezydenckim projektem. Obrona narodowa, to jeden z niewielu obszarów, w którym możliwe jest porozumienie ponad podziałami. Opozycja zachowuje się odpowiedzialnie. Chociaż nie jest to łatwe, bo minister Błaszczak na posiedzenia sejmowej komisji nie przychodzi w ogóle, a jak przyjdzie raz na 4 lata, to wychodzi po 5 minutach po uprzednim obrażeniu Komisji. To nie jest poważne traktowanie Sejmu i posłów, którzy zostali, podobnie jak minister, wybrani przez Polaków.

A w obronie narodowej problemów jest wiele i trzeba o nich rozmawiać ponad politycznymi podziałami. Wielkim problem Wojska Polskiego jest np. fala odejść ze służby. W poprzednim roku mundur zdjęło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT.  W 2021 roku było to 11 tysięcy żołnierzy zawodowych o żołnierzy WOT. Ludzie uciekają z wojska, chociaż nakłady na armię są rekordowe. 

Główną przyczyną fali odejść jest sytuacja finansowa żołnierzy. Osoby chcące spłacić drożejący kredyt mieszkaniowy pragną skorzystać z dodatku mieszkaniowego, który wypłacany jest w momencie przejścia do cywila.  Inne przyczyny odejść, to fatalne relacje międzyludzkie, gospodarka niedoborów, brak wyposażenia, problemy z zaopatrzeniem. Według ekspertów w 2023 roku fala odejść z wojska osiągnie rekordowe rozmiary. Nie możemy sobie na to pozwolić i musimy o tym rozmawiać. Szkoda tylko, że minister Błaszczak chętny do rozmowy nie jest.

Marcin Kulasek

Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej

Poseł na Sejm RP

Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Marcina Kulaska
ul. Kopernika 45 (III piętro); 10-512 Olsztyn;
tel.: 514 905 999; mail: biuro@marcinkulasek.pl
biuro czynne w dni powszednie w godz.: od 10:00 do 15:00.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze