Zmiany klimatyczne, które obecnie zaobserwować można na całym świecie, prowadzą do intensyfikacji suszy i wzrostu temperatur. Takie warunki są idealne dla wielu gatunków węży, które zasiedlają naszą planetę. Cieplejszy klimat sprzyja ich rozmnażaniu, trybowi życia i przyspiesza metabolizm.
Węże, jako zwierzęta zmiennocieplne, świetnie się rozwijają w wyższych temperaturach, które przyspieszają ich metaboliczne procesy. Dodatkowo, cieplejszy klimat sprzyja liczebności pokarmu dla tych zwierząt, co z kolei stymuluje ich rozmnażanie.
Zwiększona obecność węży w miejscach publicznych
W ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost obecności węży, nawet w miejscach publicznych. Dobrym przykładem jest Jezioro Zwórzno, gdzie można spotkać zaskrońce wygrzewające się na słońcu. Zjawisko to nie jest ograniczone do obszarów, gdzie nie przebywają ludzie. W Lidzbarku zaobserwowano żmiję na trawie, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej. W innym przypadku spotkano zaskrońce na pergoli przy fontannie i przy wejściu do budynku nadleśnictwa.
Przykłady te pokazują, jak wyraźnie zwiększyła się obecność węży w przestrzeni, gdzie przebywają ludzie.
Co robić, gdy spotka się węża?
W związku z tym, że obecność węży staje się coraz bardziej powszechna, należy bezwzględnie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W szczególności w przypadku gatunków, takich jak żmija zygzakowata, która jest jadowita.
Podczas spotkania z jadowitym wężem kluczowe jest zachowanie spokoju i unikanie nagłych ruchów, które mogą sprowokować go do ataku. Węże są zwierzętami zasadniczo płochliwymi i najczęściej reagują agresją tylko wtedy, kiedy poczują się bezpośrednio zagrożone. Najlepszą strategią jest powolne oddalenie się od węża, danie mu przestrzeni i możliwości ucieczki. Nie należy próbować samodzielnie chwytać, czy przeganiać węża. W przypadku ukąszenia, ważne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej.
Obecność dużej liczby węży należy obecnie traktować jako zjawisko całkowicie naturalne, będące bezpośrednim skutkiem zmian klimatu.
źródło: Nadleśnictwo Lidzbark, fot. J. Jasiński, B. Bilski
Betonoza.Świat zmierza w jednym kierunku.
Bo każdy się boi zamiast to szpadlem ciachac na kawałki. Za niedługo strach z domu będzie wyjąć jak w Australii