18 C
Olsztyn
piątek, 17 maja, 2024
reklama

Leśnicy zwracają uwagę. Jest coraz więcej węży

WiadomościLeśnicy zwracają uwagę. Jest coraz więcej węży

Zmiany klimatyczne, które obecnie zaobserwować można na całym świecie, prowadzą do intensyfikacji suszy i wzrostu temperatur. Takie warunki są idealne dla wielu gatunków węży, które zasiedlają naszą planetę. Cieplejszy klimat sprzyja ich rozmnażaniu, trybowi życia i przyspiesza metabolizm.

reklama

Węże, jako zwierzęta zmiennocieplne, świetnie się rozwijają w wyższych temperaturach, które przyspieszają ich metaboliczne procesy. Dodatkowo, cieplejszy klimat sprzyja liczebności pokarmu dla tych zwierząt, co z kolei stymuluje ich rozmnażanie.

Zwiększona obecność węży w miejscach publicznych

W ostatnich latach odnotowano wyraźny wzrost obecności węży, nawet w miejscach publicznych. Dobrym przykładem jest Jezioro Zwórzno, gdzie można spotkać zaskrońce wygrzewające się na słońcu. Zjawisko to nie jest ograniczone do obszarów, gdzie nie przebywają ludzie. W Lidzbarku zaobserwowano żmiję na trawie, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej. W innym przypadku spotkano zaskrońce na pergoli przy fontannie i przy wejściu do budynku nadleśnictwa.

reklama

Przykłady te pokazują, jak wyraźnie zwiększyła się obecność węży w przestrzeni, gdzie przebywają ludzie.

Co robić, gdy spotka się węża?

W związku z tym, że obecność węży staje się coraz bardziej powszechna, należy bezwzględnie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W szczególności w przypadku gatunków, takich jak żmija zygzakowata, która jest jadowita.

Podczas spotkania z jadowitym wężem kluczowe jest zachowanie spokoju i unikanie nagłych ruchów, które mogą sprowokować go do ataku. Węże są zwierzętami zasadniczo płochliwymi i najczęściej reagują agresją tylko wtedy, kiedy poczują się bezpośrednio zagrożone. Najlepszą strategią jest powolne oddalenie się od węża, danie mu przestrzeni i możliwości ucieczki. Nie należy próbować samodzielnie chwytać, czy przeganiać węża. W przypadku ukąszenia, ważne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej.

reklama

Obecność dużej liczby węży należy obecnie traktować jako zjawisko całkowicie naturalne, będące bezpośrednim skutkiem zmian klimatu.

źródło: Nadleśnictwo Lidzbark, fot. J. Jasiński, B. Bilski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
15 lipca 2023 19:53

Betonoza.Świat zmierza w jednym kierunku.

Smoq23
19 lipca 2023 11:07

Bo każdy się boi zamiast to szpadlem ciachac na kawałki. Za niedługo strach z domu będzie wyjąć jak w Australii

Polecane
Ogłoszenia