3.1 C
Olsztyn
czwartek, 5 grudnia, 2024
reklama

Szlifierka kątowa — uniwersalne narzędzie do cięcia każdego materiału

Materiał partneraSzlifierka kątowa — uniwersalne narzędzie do cięcia każdego materiału

Szlifierka kątowa jest niezbędnym i niezastąpionym elektronarzędziem na każdej budowie. Dzięki wyspecjalizowanym tarczom diamentowym i szlifierce kątowej można obrabiać dowolny materiał budowlany — ceramikę, gres, cegłę, beton, granit i wiele innych. W tym artykule wspólnie ze specjalistami Distar Tools przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom szlifierek kątowych i tarczom diamentowym, dzięki którym można wykonywać określone zadania.

Odmiany szlifierek kątowych

Jeśli nie wchodzić w drobne szczegóły różnych szlifierek kątowych, istnieje kilka podstawowych parametrów, według których warto wybrać szlifierkę kątową:

  • Średnica tarczy diamentowej. W sumie istnieje 5 różnych średnic szlifierek kątowych – 115, 125, 150, 180 i 230. Od średnicy tarczy diamentowej zależy głębokość cięcia. Najpopularniejsze są szlifierki kątowe o średnicy 125 i 230, które mogą ciąć materiał na głębokości odpowiednio 35 i 65 mm.
  • Moc. Cięcie niektórych materiałów budowlanych nie wymaga dużej mocy, ponieważ są miękkie i łatwe w obróbce, ale wiele materiałów występujących w budownictwie jest bardzo twardych, dlatego ważna jest rezerwa mocy sprzętu. Przykładowo, dla średnicy 125 mm tarczy diamentowej lepiej wybrać szlifierkę kątową o mocy 1,5-1,7 kW, a dla średnicy 230 – 2,2-2,7 kW.
  • Obroty. Wysokie obroty są kluczem do szybkiej i wysokiej jakości obróbki każdego materiału. Wszyscy producenci narzędzi diamentowych starają się przywiązywać do liniowej prędkości roboczej 80 m/s. Aby osiągnąć taką prędkość liniową na szlifierce kątowej 125 mm, wymagana jest prędkość obrotowa wrzeciona 11 000 obr./min, a przy 230 mm – 6500 obr./min.

 Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli na doskonale cięcie każdego materiału budowlanego, a także minimalizuje ryzyko jego zepsucia się.

Przy pomocy tarcz diamentowych i szlifierek kątowych mistrzowie wykonują wiele różnych operacji.

Operacje cięcia na szlifierce kątowej

Warunkowo wszystkie wykonywane operacje cięcia na szlifierkach kątowych można podzielić na 2 podgrupy — zgrubne i wykończeniowe. Cięcie zgrubne obejmuje cięcie, które w przyszłości zostanie dodatkowo obrobione lub ukryte przez jakiś materiał okładzinowy. Operacje wykończeniowe — cięcie materiałów, które będą widoczne, dlatego należy je ciąć maksymalnie równomiernie i czysto.

Cięcie zgrubne

  • Cięcie otworów dla drzwi, okien, szyb wind i innych.
  • Przycinanie cegły zgrubnej.
  • Cięcie bruzd na elektrykę i inną komunikację.
  • Przycinanie cokołów i innych części, które zostaną ukryte przez fasadę.
  • Przycinanie różnych bloków i wiązadeł.
  • Prace demontażowe.

Cięcie wykończeniowe

  • Przycinanie kostki brukowej i krawężników.
  • Przycinanie materiałów okładzinowych: cegły, ceramiki, gresu, granitu, marmuru i innych.
  • Cięcie cegieł ogniotrwałych do kominków i pieców.
  • Cięcie łupku i dachówek.

Wybierając tarczę, warto zwrócić uwagę na to, jaką operację wykonujemy, ponieważ tarcza diamentowa, którą wykonuje się zgrubne cięcie, jest często tańsza niż ta, która na wyjściu robi cięcie wykończeniowe. Nie ma też sensu przepłacać za droższą tarczę, jeśli materiał, który odcięliśmy, zostanie w przyszłości ukryty. 

Dobieramy tarczę do materiału

Firma Distar opracowała wiele różnych tarcz dla każdego materiału budowlanego:

  • Beton, kostka brukowa i krawężniki. Kostka brukowa, krawężniki i miękki beton niezbrojony są bardzo łatwe w obróbce, a do ich cięcia nadają się tarcze Razem, Rapid Pro, Beton Pro, Universal i Bestseller Universal. Dla bardziej wytrzymałych i zbrojonych betonów opracowano tarcze Technic Advanced, Extra Max, Meteor, XXL i Super Max.
  • Cegła. Ziegelstein Pro — tarcza do cegieł, która z łatwością obrabia dowolny rodzaj cegły.
  • Asfalt. Asfalt jest najbardziej ściernym materiałem budowlanym, dzięki czemu szybko zużywa warstwę diamentową. Do jego obróbki zaprojektowano tarczę Stayer, która ma zwiększone stężenie diamentów i wysoką żywotność.
  • Płytki. Do cięcia płytek pod kątem 90 stopni nadają się tarcze Esthete, Esthete Li-Ion, Perfect, Gres Master, Multigres, Keramik, Decor Slim. Cięcie płytek pod kątem 45 stopni istotnie różni się i wymaga mocniejszej tarczy. Do takiego zadania zaprojektowano tarcze Pro Gres i Edge Dry.
  • Granit i marmur. Obecnie granit i marmur są bardzo popularnymi materiałami okładzinowymi. Możesz je łatwo obrabiać za pomocą tarcz diamentowych Elite Active, Elite Max, Gabbro Max, Stein Pro, Duplex, GM i Maestro.
  • Inne materiały. Możemy tutaj zaliczyć metal, drewno, plastik i wiele innych. Szeroką listę obrabianych materiałów budowlanych ma tarcza Pro Rex. A do cięcia metalu istnieje specjalistyczna tarcza Metal Cut, wykazująca wysoką żywotność i, w przeciwieństwie do ściernicy do metalu, ma stałą średnicę.

Wszystkie te tarcze mają różną żywotność, jakość krawędzi i inne cechy, z którymi można się zapoznać na naszej stronie internetowej podczas wyboru konkretnej tarczy.

Zalety narzędzi Distar

Narzędzie diamentowe marki Distar stale się rozwija i ulepsza, ponieważ producenci różnych materiałów budowlanych też nie stoją w miejscu. Aby kroczyć z duchem czasu, kupujemy różnego rodzaju popularne urządzenia, a także najczęściej używane materiały budowlane i testujemy na nich nasze tarcze diamentowe. Dzięki takiemu podejściu widzimy, z jakimi materiałami narzędzie doskonale sobie radzi, a które tarcze wymagają dopracowania. Pozwala to w pełni pokryć zapotrzebowanie rynku na dowolne diamentowe narzędzie tnące i dać konsumentowi końcowemu dokładnie ten produkt, który pomoże mu rozwiązać jego zadania.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane