21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Sypią się mandaty z dronów

WiadomościSypią się mandaty z dronów

Policjanci z Grupy Speed z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie coraz częściej korzystają z zaawansowanych technologii w trosce o bezpieczeństwo na drogach. Dowodem na to jest ostatnia akcja przeprowadzona we współpracy z bartoszyckimi funkcjonariuszami, podczas której ujawniono aż 13 wykroczeń drogowych, polegających głównie na nieprawidłowym wyprzedzaniu.

reklama

Nieocenionym wsparciem w pracy policjantów są drony. Urządzenia te są niezwykle skuteczne w ujawnianiu różnego rodzaju wykroczeń drogowych, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjne metody mogą być nieefektywne. Świetnie ilustruje to sytuacja z poniedziałku (10.07), kiedy bezzałogowy statek powietrzny wzbijający się nad drogami powiatu bartoszyckiego ujawnił szereg wykroczeń drogowych.

Mandaty z drona

Akurat w tym dniu, większość kontrolowanych kierowców nie spodziewała się konsekwencji za wykroczenia popełnione kilka kilometrów wcześniej. To właśnie zarejestrowane przez drona nagrania i zdjęcia rozwiewały wszelkie wątpliwości. Głównie dotyczyły one wyprzedzania w miejscach niedozwolonych, takich jak na podwójnej linii ciągłej, czy na przejściu dla pieszych.

reklama

Teraz policja widzi wszystko

Dron, z którym pracują policjanci, jest wyposażony w kamerę z 30-krotnym zoomem. Podczas wykorzystywania urządzenia, jeden z policjantów steruje dronem, a drugi rejestruje ujawnione wykroczenia za pomocą kamery i monitora. Informacje o zarejestrowanych wykroczeniach trafiają do kolejnych funkcjonariuszy na danej drodze. To oni zatrzymują do kontroli drogowej wskazany pojazd, wystawiają mandaty, pouczają, bądź kierują wniosek do sądu.

Technologia na służbie

Nowa technologia ułatwia prace służbom, umożliwiając efektywną kontrolę na drogach. Akcje z użyciem bezzałogowych statków powietrznych nie są jednorazowe. Policjanci planują kolejne tego rodzaju działania, mając na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

źródło: KPP Bartoszyce

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Stefania
14 lipca 2023 08:50

Może niech trochę polata wieczorami nad Sielską? Nocni rajdowcy chyba opanowali do perfekcji grę w ciuciubabkę ze Speed-em.

Polecane