5 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

5-letnia bohaterka ratuje mamę: Telefon do numeru alarmowego uratował życie

Braniewo5-letnia bohaterka ratuje mamę: Telefon do numeru alarmowego uratował życie

Nieprzytomna matka, malutki brat i telefon do numeru alarmowego. Tak wyglądała sytuacja, w której niespełna 5-letnia Lenka z powiatu mrągowskiego musiała zapanować nad strachem i stanąć na wysokości zadania.

reklama

Nagranie rozmowy między dziewczynką a operatorką numeru 112, które ujawniła policja, porusza do głębi. 5-latka z niebywałym spokojem i responsywnością prosi o pomoc dla swojej zasłabniętej mamy, informując jednocześnie, że w mieszkanie jest jeszcze jej roczny braciszek, Tymonek.

O tym dramatycznym wydarzeniu dowiedzieliśmy się z opublikowanego przez policję nagrania z 4 lipca 2023 roku. Jego odtwarzanie obrazuje sensacje. Operatorka otrzymuje błagalne prośby: „Dzień dobry Pani, bo moja mama ma malutkie dziecko i w ogóle mama leży tutaj w łazience i…. Pani przyjedzie?”

reklama

Niewielu dorosłych umiałoby zachować zimną krew w podobnej sytuacji, a tym bardziej głowę na karku, potrafiąc przełożyć strach na konkretne działania. Lenka jednak „samodzielnie” znalazła telefon mamy, zadzwoniła na numer alarmowy i przekazała wszystkie niezbędne informacje: jak nazywa się, gdzie mieszka i co się stało.

Ratownicy medyczni, którzy przybyli na miejsce choć minuty po wezwaniu Lenny, zastali jej matkę nieprzytomną na podłodze łazienki. Kobieta odzyskała świadomość dopiero po pomocy udzielonej przez medyków. A wszystko dzięki czujności i obecności ducha jej córki, Lenki.

Opublikowane nagranie wskazuje również, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie operatorów numerów alarmowych do rozmowy z dziećmi. Operatorka rozmawiająca z Lenką zasługuje na słowa uznania za wyjątkowy spokój, który zapewne przekładał się na spokój dziewczynki i skuteczność jej działań.

reklama

Czy rodzicom Lenny udało się przewidzieć sytuację? Właściwie nauczonych dzieci, tak. Nauczyli Lenkę, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, jak posługiwać się telefonem i jak udzielić najważniejszych informacji. I to właśnie doskonała reakcja 5-latki pozwoliła na szybki dojazd karetki i ocalenie prywatności matki.

Historia Lenki jest dowodem na to, że podstawowe zasady bezpieczeństwa powinny być przekazywane dzieciom od najmłodszych lat, a minuta rozmowy o tym, jak działa telefon komórkowy czy numer alarmowy, może niekiedy uratować czyjeś życie.

źródło: KPP Braniewo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia