18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Oszustwa na “policjanta” w Olsztynie. Jedna z seniorów straciła 50 tys zł!

OlsztynOszustwa na "policjanta" w Olsztynie. Jedna z seniorów straciła 50 tys zł!

Policja w Olsztynie otrzymała wczoraj dwie informacje o próbie przestępstwa według metody “na policjanta”. Niestety, jedna z ofiar, 88-letnia kobieta, uwierzyła w historię ilustrującą zbrodnię i przekazała oszustom 50 tysięcy złotych. Inna mieszkanka Olsztyna była jednak bardziej czujna i zdołała przerwać rozmowę z oszustami na czas.

reklama

Próba oszustwa metodą “na policjanta”

Poniedziałkowy poranek olszyńskiej policji przysporzył niemało pracy. Policjanci otrzymali bowiem dwa zgłoszenia o próbie oszustwa na tzw. “policjanta”. Kolejne incydenty dowodzą, jak ważne jest rozwaga i ostrożność podczas rozmów telefonicznych, szczególnie gdy po drugiej stronie słuchawki może być oszust.

88-latka padła ofiarą przestępców

Niestety, w jednym z przyjętych zgłoszeń, seniorka uwierzyła w tzw. “legendę” oszustów i przekazała im swoje oszczędności. Kobiecie zdawało się, że rozmawia z siostrzeńcem, co uśpiło jej czujność. Bezpośrednio po zakończeniu rozmowy, seniorka odebrała kolejne zgłoszenie, tym razem od mężczyzny podającego się za policjanta. Ten twierdził, że rozmawiała z oszustem i jej oszczędności są w niebezpieczeństwie.

reklama

Fałszywy policjant w akcji

Oszust, który podawał się za policjanta przekazał 88-latce swoisty scenariusz działania. Między innymi poinstruował ją, aby udała się do banku, wypłaciła gotówkę, a następnie przekazała ją policji. W ten sposób, według niego, mogła ochronić swoje oszczędności przed zagrożeniem. Aby zmanipulować swoją ofiarę, stwierdził także, że pracownicy banku mogą być powiązani z tzw. “szajką oszustów”.

Kobieta straciła 50 tysięcy

Ulegając manipulacji, kobieta wypłaciła 50 tysięcy złotych, które następnie zapakowała do koperty i zostawiła w umówionym przez oszusta miejscu. Swoją zgubę przypieczętowała tym samym uprzednim przekonaniem, że rozmawiała z krewnym i policjantem.

Drugi przypadek zakończył się sukcesem

Na szczęście, drugi przypadek zakończył się sukcesem. Inna seniorka, również mieszkanka Olsztyna, podczas rozmowy z fałszywym policjantem, zdołała rozpoznać oszustwo. Kobieta zakończyła rozmowę, twierdząc, że chętnie wyjaśni sprawę osobiście w najbliższej jednostce Policji. Po tych słowach, oszust zakończył rozmowę.

reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane