Otwarto nowe „Okno życia” w budynku Hospicjum Caritas w Olsztynie. 6 lipca poświęcenia okna dokonał ks. bp Janusz Ostrowski.
Pomimo że koncepcja “Okna” oraz jego lokalizacja są nowatorskie, samo podejście do inicjatywy w Olsztynie jest dalekie od nowości, bowiem zastąpi ono istniejące już od 2009 roku „Okno życia”, które funkcjonowało przy parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka.
Pełnienie funkcji opiekuńczych dla matek i ich dzieci
„Myśl o otworzeniu „Okna życia” w budynku Hospicjum towarzyszyła nam od dłuższego czasu.” – powiedział ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
“Okno Życia” jest dopełnieniem szerokiego spektrum opieki, które Caritas oferuje w różnych instytucjach, takich jak Dom Samotnej Matki, Ośrodek Interwencji Kryzysowej czy Hospicjum. Z punktu widzenia organizacyjnego, budynek Hospicjum jest doskonałym miejscem na realizację takiej inicjatywy ze względu na 24-godzinną dostępność personelu medycznego gotowego na natychmiastową reakcję, gdy dziecko zostanie pozostawione w “Oknie”. Budynek, położony w samym sercu miasta, choć nie przy głównych arteriach komunikacyjnych, zapewnia łatwy dostęp i dyskrecję.
Organizacja otwarcia “Okna Życia”
“Wdrożenie «Okna życia» wymagało od nas wiele pracy organizacyjnej, by stworzyć procedurę zgodną z wymogami prawymi i służbami publicznymi” — mówi s. Luisa Świerczewska, kierownik Hospicjum Caritas w Olsztynie.
Procedura, która została opracowana we współpracy z Pogotowiem Ratunkowym, MOPS, Policją, Sądem Rodzinnym, Ośrodkiem Adopcyjnym oraz Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym zapewnia, że jeśli dziecko pojawi się w „Oknie”, każdy będzie wiedział, jak postępować, a dziecko otrzyma pełną, profesjonalną pomoc.
Anonimowość i bezpieczeństwo
“Okno życia” jest miejscem, gdzie osoba pozostawiająca dziecko zachowuje pełną anonimowość. Policja podejmuje jedynie działania mające na celu ustalenie, czy dziecko nie zostało umieszczone w „Oknie” wbrew woli rodziców lub opiekunów prawnych. Rodzic lub opiekun prawny ma 6 tygodni na zgłoszenie się do odpowiednich służb, jeśli zdecyduje się zmienić swoją decyzję.
Bp Janusz Ostrowski o znaczeniu “Okna Życia”
Podczas ceremonii poświęcenia “Okna” bp Janusz Ostrowski podkreślił znaczenie tego typu inicjatyw. “Myślę, że nie trzeba uzasadniać potrzeby tworzenia miejsc takich jak «Okno życia». (…) Wszyscy, którzy mają serce, czują przecież, jak potrzebne jest to miejsce i jaką rolę może pełnić w życiu matek. – mówił biskup.
Duchowny dodał, że ceremonia jest okazją do modlitwy o błogosławieństwo i pomoc bożą zarówno dla tych, którzy będą opiekować się dziećmi, jak i dla samych matek i ich dzieci, które mogą znaleźć się w przyszłości w trudnej sytuacji.
Dar dla dzieci i matek
Dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, ks. Paweł Zięba podkreślał, że najlepszym miejscem na wychowanie dzieci jest rodzina. Niestety nie zawsze jest to możliwe. “Okno” jest kolejnym miejscem, które daje matce czy opiekunowi możliwość wyboru życia i oddania dziecka tam, gdzie będzie miało zapewnioną opiekę i bezpieczeństwo. Instalacja została zamontowana w Dzień Matki, co ma oznaczać, że jest to dar dla matek, które, stając przed trudnym wyborem, mogą przekazać swoje dziecko do bezpiecznych rąk.
Caritas i “Okna Życia” w Polsce
W całej Polsce Caritas prowadzi ponad 60 „Okien życia”, w których do tej pory znaleziono ponad 160 dzieci. Nowe “Okno Życia” w Olsztynie znajduje się przy bocznym wejściu do budynku Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci, przy ul. Kromera 5-7, od strony boiska sportowego i placu zabaw.
źródło: Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Małe te okna. Jakby były większe to niejeden nastolatek by tam wylądował.
Najpierw otwierają okna, a potem publicznie piętnują matki które tam dzieci z różnych powodów zostawily