26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Kradzież maszyn rolniczych za 2,5 mln zł

DziałdowoKradzież maszyn rolniczych za 2,5 mln zł

W skoordynowanej akcji policyjnej prowadzonej przez komendy powiatowe w Działdowie i Mrągowie oraz Komendę Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymanych zostało trzech mężczyzn. Postawiono im zarzuty w sprawie kradzieży maszyn rolniczych o wartości około 2,5 miliona złotych.

reklama

Początek tego rozległego śledztwa wiąże się z niezwykle aktywną i efektywną pracą funkcjonariuszy z powiatowych komend w Działdowie i Mrągowie. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, po pierwszych zgłoszeniach kradzieży ciągników i maszyn rolniczych w powiecie działdowskim w połowie maja 2023 roku, zaczęli intensywnie pracować nad sprawą. Od początku ich podejrzenia kierowały się ku zorganizowanej grupie przestępczej, co potwierdziły kolejne kradzieże w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i podlaskim.

Wnikliwe działania operacyjne i ustalenie podejrzanych

Dzięki skrupulatnym działaniom operacyjnym śledczy szybko wytypowali dwóch mężczyzn, którzy mogli mieć związek z serią kradzieży. Chodzi o dwóch mieszkańców powiatu iławskiego, w wieku 35 i 36 lat, wcześniej karanych za podobne przestępstwa.

reklama

Zatrzymanie podejrzanych i odzyskanie części mienia

Po zebraniu materiału dowodowego przyszedł czas na zatrzymanie podejrzanych. Pierwszy z nich, 35-latek, został zatrzymany podczas przewożenia skradzionego sprzętu rolniczego na terenie województwa mazowieckiego. Kilka dni później, w Krynicy Morskiej, zatrzymano 36-latka. Oba zatrzymania były dla mężczyzn szokiem. Poszukiwani próbowali uciec, ale ich działania nie okazały się skuteczne.

Policja odzyskuje skradziony sprzęt

W efekcie operacji policjantom udało się odzyskać część skradzionego mienia o wartości 1,5 miliona złotych, które było przechowywane na prywatnych posesjach w okolicach Ostrołęki. Część skradzionego sprzętu złodzieje zdążyli już sprzedać. W sprawie zatrzymano również trzeciego mężczyznę, podejrzewanego o paserstwo.

Konsekwencje i dalszy ciąg śledztwa

Mężczyźni usłyszeli łącznie 7 zarzutów. Na podstawie wniosku prokuratora i decyzji sądu, obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności, a w przypadku recydywy kara może być jeszcze surowsza.

reklama

Według funkcjonariuszy sprawa jest rozwojowa. Nie wykluczono możliwości zwiększenia liczby zarzutów i przedstawienia ich kolejnym osobom. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Mrągowie.

źródło: KWP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane