Instytucja sankcji kredytu darmowego powstała, by chronić kredytobiorców. Nieuczciwe praktyki banków i firm pożyczkowych niestety występują. Takie postępowanie może jednak mieć poważne konsekwencje. Jeżeli konsument skorzysta z sankcji kredytu darmowego, bank traci cały swój przychód z udzielenia środków. Kredytobiorca zwraca tylko pożyczoną kwotę, jeżeli miały miejsce nieuczciwe praktyki.
Jakie korzyści dla konsumenta przynosi odwołanie się do sankcji kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego powoduje, że koszty dla konsumenta całkowicie znikają. Kredytobiorca musi oddać jedynie tyle, ile rzeczywiście pożyczył. Instytucja sankcji kredytu darmowego ma za zadanie chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. W razie wystąpienia jakichkolwiek zaniedbań bank lub firma pożyczkowa traci wszystkie swoje przychody wynikające z udzielenia danego produktu finansowego.
Takie opłaty jak oprocentowanie, prowizja czy inne dodatkowe koszty spadają do zera. Sankcja kredytu darmowego jest więc niezwykle opłacalna dla kredytobiorców. Niedopatrzenia lub nieuczciwe praktyki banków są bardzo surowo karane. Dla konsumenta przynosi to jedynie pewne korzyści.
Warto wiedzieć, że koszty kredytu zostają zwrócone, jeżeli już zostały opłacone. Kredytobiorca odzyskuje całą prowizję i oprocentowanie, gdy rzeczywiście wystąpiły naruszenia ze strony banku lub firmy pożyczkowej. Wszystkie informacje dotyczące sankcji kredytu darmowego można znaleźć w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku.
Czy kredytobiorca ponosi jakiekolwiek ryzyko w związku z sankcją kredytu darmowego?
Zadaniem kredytobiorcy po zauważeniu nieuczciwych praktyk lub niedopatrzeń banku jest złożenie pisemnego oświadczenia woli o odwołaniu się do sankcji kredytu darmowego. W ten sposób naruszenie zostaje udokumentowane. Dokument należy dostarczyć do kredytodawcy, którego obowiązkiem jest rozpatrzenie takiego oświadczenia. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi najczęściej około 30 dni, jednak różni się on zależnie od stopnia skomplikowania sprawy.
Warto zauważyć, że konsument nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z sankcji kredytu darmowego. Kredytobiorca tylko i wyłącznie zyskuje, jeżeli naruszenia rzeczywiście zostaną potwierdzone. Kredyt staje się zupełnie darmowy – niezależnie od jego kwoty czy warunków umowy.
Konsument ma prawo do odwołania się już w momencie wystąpienia naruszenia. W tym przypadku decyzja działa również wstecz. Prowizja banku zostaje obniżona do zera. Jeśli konsument opłacił już jej część wraz z ratami, koszty zostają zwrócone. Bank nie może zarobić na wykorzystywaniu nieuczciwych praktyk i jest zobowiązany do oddania należności dla kredytobiorcy.
Co zrobić, kiedy oświadczenie o woli odwołania się do sankcji kredytu darmowego zostaje odrzucone?
Taka sytuacja może wydarzyć się, kiedy dowody na nieuczciwe praktyki banku są niewystarczające. Oczywiście wtedy należy lepiej udokumentować dane naruszenie i ponownie złożyć odpowiedni dokument u kredytodawcy. Warto zauważyć, że za każdym razem takie oświadczenie musi zostać ponownie rozpatrzone. Wiąże się to jedynie ze stosunkowo długim czasem oczekiwania.
Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek nieścisłości czy problemy, można skorzystać z pomocy prawnika. Specjalista przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki procesu odwoływania się do sankcji kredytu darmowego. Ta instytucja prawna powstała, by chronić konsumenta – zawsze nieuczciwa praktyka banku, o ile występuje, zostanie wypunktowana. Kredytobiorca będzie najczęściej faworyzowany przez prawo, dlatego też kredytodawcy muszą dbać o obowiązek informacyjny i zabezpieczenie przed zbyt dużymi zobowiązaniami finansowymi.