W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie opisujące proces wnioskowania o przyznanie świadczenia dla sołtysów. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się już od 1 lipca.
Potrzebny jest wniosek
Osoby chcące uzyskać dodatek z tytułu pełnienia funkcji sołtysa powinny złożyć specjalny wniosek. Wymagane są pełne dane osobowe wnioskodawcy oraz preferowany sposób wypłaty środków. Dodatkowo niezbędne jest dołączenie do wniosku załączników wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2023 r. w sprawie wzoru wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Wymagane są dodatkowe dokumenty
Zgodnie z rozporządzeniem, niezbędne do przeprowadzenia procedury wnioskowania jest zaświadczenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, które potwierdza okres pełnienia funkcji sołtysa. Wnioskodawcy muszą również złożyć oświadczenie o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. Oświadczenie to podlega rygorowi odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Co jeśli włodarz odmówi?
Jeśli wójt, burmistrz lub prezydent miasta odmówi wydania zaświadczenia, wnioskodawca musi dołączyć do wniosku postanowienie o odmowie oraz pisemne oświadczenia złożone przez co najmniej pięć osób, które zamieszkiwały sołectwo w okresie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa.
Kryteria wiekowe i warunki dotyczące wypłaty świadczeń
Świadczenie dla sołtysów jest wypłacane na podstawie ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Przysługuje ono osobom, które ukończyły 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn) i które pełniły funkcję sołtysa na mocy ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. przez co najmniej 8 lat. Wnioski będą obsługiwane przez regionalne oddziały lub placówki terenowe Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwe dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Decyzja w sprawie wypłaty świadczenia powinna zostać wydana w ciągu 60 dni.
Miesięczna wysokość świadczenia ma wynosić 300 zł i być corocznie waloryzowana.
źródło: PAP