2 C
Olsztyn
sobota, 24 lutego, 2024
reklama

Olsztyn to dobre miejsce do życia? Tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast

ElblągOlsztyn to dobre miejsce do życia? Tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast

W Indeksie Zdrowych Miast przygotowanym przez Grupę Luxmed, Olsztyn zajął 14. miejsce w Polsce. Stolica Warmii i Mazur została najwyżej oceniona w kategorii środowisko.

Indeks został stworzony na podstawie ośmiu kryteriów: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Analizie poddano m.in. realizowane w miastach programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza.

reklama

Indeks obejmuje 107 miast w Polsce na prawach powiatu. Pierwsze miejsce w indeksie zajęła Warszawa, drugie Opole, trzecie Chorzów. Stolica Warmii i Mazur uplasowała się na wysokiej, czternastej pozycji, Elbląg na 26.

Wysokie, piąte miejsce, zajął Olsztyn w kategorii ludność i pokolenia (zwyciężył Rzeszów). Tutaj brany był pod uwagę stan zdrowia mieszkańców, wskaźnik feminizacji, saldo migracji, czy liczbę zgonów z powodów chorób cywilizacyjnych.

reklama

Zdrowo jak w Olsztynie?

Bardzo dobre miejsce – drugi wynik w Polsce za Sopotem – zajął Olsztyn w kategorii środowisko. Brano tu m.in. pod uwagę stężenie pyłów i zanieczyszczeń w powietrzu, powierzchnię terenów zielonych w mieście (stanowią 25% powierzchni, wraz z Chorzowem to drugi wynik w Polsce), długość ścieżek rowerowych w relacji do dróg, czynne przystanki tramwajowe i autobusowe na 1 km2 miasta czy odsetek odpadów zebranych selektywnie w stosunku do % odpadów.

Do pierwszej dziesiątki w kategorii przestrzeń trafił Elbląg, który zajął w niej 4. miejsce. Pod uwagę brano tutaj długość dróg rowerowych na 100 tys. mieszkańców, procentowy udział wód powierzchniowych w powierzchni miasta, wypadki drogowe na 100 tys. mieszkańców, udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta i wydatki na jej utrzymanie.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia