fbpx
15 C
Olsztyn
wtorek, 26 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wielokulturowość uchwycona w kadrze. WAMA Film Festival 2015

OlsztynWielokulturowość uchwycona w kadrze. WAMA Film Festival 2015

Jedyny w Polsce festiwal koprodukcji filmowych odbędzie się w dniach 7 – 11 października w Olsztynie. W tym roku podczas imprezy poruszana będzie m.in. tematyka uchodźców.

reklama

WAMA Film Festival to dwa konkursy filmowe (Konkurs Główny i Filmów Krótkich), a także dyskusje dotyczące problemów współczesnego świata. Rok temu w Konkursie Głównym wyróżniony został film „Obywatel roku” – skandynawska produkcja nominowana do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale – informuje Urząd Marszałkowski w Olsztynie. W tym roku w ramach Konkursu Filmów Krótkich zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów krótkometrażowych, które w różny sposób dotykają problemu wielokulturowości. Pokazy filmowe na WAMA Film Festival są bezpłatne.

Istotnym punktem festiwalowego programu będzie także debata poruszająca temat wielokulturowości. W zeszłym roku twórcy festiwalu zainspirowali gości do rozmowy na temat mniejszości ukraińskiej w Polsce. W tym roku odbędzie się kolejna pt. „Muzułmanie i Polacy”. – Zależy nam na debacie nad tematami ważnymi i aktualnymi, rozmowa o mniejszości muzułmańskiej takim jest, zwłaszcza że wkrótce do Polski przybędą uchodźcy – zaznacza Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. Partnerem wydarzenia zostało stowarzyszenie Amnesty International Polska, walczące o uznanie praw człowieka, a także promujące pozytywne nastawienie do uchodźców i licznych mniejszości w Polsce.

reklama

Filmy prezentowane w festiwalowych konkursach oceniane będą przez jury składające się z przedstawicieli środowiska filmowego. Nazwiska członków jury zostaną wkrótce ogłoszone, ale już teraz wiadomo, że funkcję przewodniczącego Konkursu Filmów Krótkich pełnić będzie znów Jerzy Hoffman – honorowy ambasador WAMA Film Festival. Swoją nagrodę w trakcie Festiwalu przyzna również Jury Mniejszości Kulturowych, składające się z członków najważniejszych organizacji społecznych i instytucji zrzeszających przedstawicieli mniejszości kulturowych w Polsce.

W tym roku w trakcie Festiwalu zostanie również przyznana Nagroda Publiczności. – WAMA Film Festival tworzony jest dla mieszkańców Warmii i Mazur, bez nich nie mógł by zaistnieć. Dlatego chcemy pokazać publiczności, jak wielkie znaczenie ma nie tylko ich obecność, ale także opinia – mówi Marcin Kot Bastkowski.

reklama

A jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu można wziąć udział w retrospektywnych pokazach filmów nagrodzonych podczas WAMA Film Festival 2014. Odbywają się one do 6 października 2015 roku w kinach i domach kultury na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia