17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Sąd umarza postępowanie przeciwko dyrektorowi Teatru Jaracza

OlsztynSąd umarza postępowanie przeciwko dyrektorowi Teatru Jaracza

Olsztyński Sąd Rejonowy podjął decyzję w sprawie Zbigniewa B., dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza, oskarżonego o utrudnianie działalności związkowej. 27 czerwca 2023 r. postępowanie karne przeciwko dyrektorowi teatru zostało warunkowo umorzone na rok próby. Wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Zarzuty

Postępowanie przeciwko Zbigniewowi B. rozpoczęło się 10 sierpnia 2021 roku. Dyrektora oskarżono o działania, które utrudniały pracę związków zawodowych w olsztyńskim teatrze między 19 listopada 2018 r. a 10 października 2019 r. Miało to być ograniczenie możliwości wypowiedzi związków, wprowadzenie zmian do regulaminów wynagradzania i pracy bez konsultacji ze wszystkimi związkami zawodowymi, czy też opóźnianie przekazania istotnych informacji.

Łagodny wyrok?

Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowił warunkowo umorzyć postępowanie karne przeciwko Zbigniewowi B. na okres próby jednego roku. Dodatkowo sąd zobowiązał oskarżonego do zapłacenia 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Zbigniew B. został również obciążony kosztami sądowymi.

reklama

Wyrok nie jest prawomocny, co oznacza, że obie strony mogą złożyć apelację.

Podstawa decyzji

W uzasadnieniu wyroku Sąd Rejonowy w Olsztynie stwierdził, że Zbigniew B. faktycznie dopuścił się zarzucanego czynu w określonym zakresie. Mimo że nie przyznał się do winy i wnioskował o uniewinnienie, to w swoich wyjaśnieniach nie negował naruszenia ustawy o związkach zawodowych. Tłumaczył swoje działania konsultacjami z prawnikiem teatru i brakiem świadomości o ich niezgodności z prawem. Zapewniał też, że nie miał zamiaru utrudniać działalności związkowej.

Warunkowe umorzenie postępowania stosuje się, gdy wina sprawcy i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy oraz jego dotychczasowy tryb życia sugerują, że mimo umorzenia postępowania, będzie on przestrzegał prawa i nie popełni przestępstwa.

reklama

źródło: SO

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane