Skoordynowane przez Krajową Administrację Skarbową działania doprowadziły do przeszukań 222 siedzib importerów i agencji celnych w całej Polsce. Mają one na celu zbadanie podejrzeń dotyczących oszustwa przy imporcie zbóż.
Przeznaczenie techniczne czy konsumpcyjne?
Podejrzenie dotyczy tego, że importowane zboża, które miały być oficjalnie przeznaczone do celów technicznych lub przemysłowych, mogły faktycznie trafiać do łańcucha konsumpcyjnego lub do żywienia zwierząt. Taka zmiana przeznaczenia jest niezgodna z deklaracjami składanymi przez importerów i może stanowić przestępstwo karno-skarbowe.
Prokuratura regionalna w Rzeszowie nadzoruje śledztwo
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, która ma za zadanie nadzorować kilkadziesiąt postępowań przygotowawczych prowadzonych przez różne prokuratury i urzędy celno-skarbowe. Wszystko to ma na celu zweryfikować prawdziwość podejrzeń co do celów importu.
Kluczową rolę w koordynacji działań różnych służb i inspekcji, które wspierały akcję, odegrało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem działań resortu jest zapewnienie, że wszelkie nieprawidłowości w imporcie zbóż zostaną wykryte i odpowiednio ukarane.
Co ujawniły przeszukania?
W wyniku tych przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, dokumenty z odpraw granicznych i z transakcji handlowych, korespondencję biznesową, nośniki danych, a także zboże, które było niezgodne z deklaracją. Wszystko to ma na celu stworzenie pełnego obrazu potencjalnego oszustwa.
źródło: KAS Olsztyn, fot. KAS Olsztyn