4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Naukowcy z UWM projektują przyszłe bazy na Księżycu

OlsztynNaukowcy z UWM projektują przyszłe bazy na Księżycu

Profesor Jacek Katzer z Katedry Inżynierii Budowlanej UWM i jego zespół prowadzą rewolucyjne badania dotyczące przyszłych baz księżycowych, sugerując, że ich kształt powinien przypominać jajko.

Jajowate bazy

Prof. Katzer, współpracując z naukowcami z UWM w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki, bada możliwości wykorzystania regolitu — pyłu księżycowego — jako budulca dla przyszłych baz na Księżycu. Nie jest to jednak jedyne wyzwanie, przed jakim staje zespół. Jako kluczowe okazuje się zagadnienie kształtu baz, które zdecydowanie różnić się będą od przedstawianych w filmach science-fiction.

– Naszym zadaniem jest przygotowanie technologii produkcji betonu z regolitu. To ma być beton geopolimerowy, a właściwie lunapolimerowy, którego spoiwem nie będzie woda, lecz polimery — wyjaśnia prof. Katzer. Zdaniem profesora, kształt bazy powinien przypominać jajko osadzone szerszym końcem w gruncie. Jest to najdoskonalszy naturalny kształt, który zapewnia wytrzymałość mimo cienkości i kruchości skorupki. Ponadto, jajkowaty kształt pozwala na organizację wysokich pomieszczeń, co jest konieczne z uwagi na sześć razy mniejszą grawitację na Księżycu.

Badania o wielkim znaczeniu

Wizja przyszłych baz księżycowych zakłada użycie drukarek 3D do konstrukcji szkieletu budynku. Następnie, wnętrze bazy powinno zostać wypełnione i nadmuchane specjalnym tworzywem. Finalny produkt powinien być umieszczony w księżycowym kraterze, co zapewni ochronę przed utratą ciepła, promieniowaniem kosmicznym i uderzeniami meteorytów.

Pomimo tego, że projekty te nadal są w fazie badawczej, już teraz wywołują żywe zainteresowanie środowiska naukowego. Wyniki prac Prof. Katzera opublikowane w czasopismach naukowych spotkały się z pozytywnymi recenzjami. Profesor jest przekonany, że wiele innych zespołów na całym świecie również prowadzi podobne badania, ale utrzymuje je w tajemnicy, zważywszy na potencjalne znaczenie budowy pierwszej bazy księżycowej dla statusu danego kraju jako kosmicznego mocarstwa.


źródło: UWM, fot. UWM, rys. David Juračka

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane