25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Nowy dach szpeci Uranię? Ratusz zleca czwartą kosztowną ekspertyzę

OlsztynNowy dach szpeci Uranię? Ratusz zleca czwartą kosztowną ekspertyzę

Miasto Olsztyn kontynuuje badania nad problematycznym dachem nowo powstającej hali Urania. W tej kwestii zamówiono już czwartą ekspertyzę.

reklama

Problem z blachą

W nowo obudowanej hali Urania w Olsztynie pojawiły się problemy z blachą dachową. Pokrycie to 260 paneli o długości 28 metrów każdy. W kwietniu odnotowano, że materiał zaczyna się deformować. Zaobserwowali to zarówno mieszkańcy, jak i przedstawiciele władz miasta.

Przeprowadzone ekspertyzy

W odpowiedzi na te obawy Ratusz zamówił dwie ekspertyzy – jedną od niezależnej firmy budowlanej, drugą od producenta blachy. Po otrzymaniu tych opinii nie podano ich treści, zamiast tego zamówiono trzecią — od projektanta hali. Teraz ujawniono wnioski ze wszystkich trzech ekspertyz.

reklama

Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta Olsztyna w wypowiedzi wskazała, że wszystkie zebrane do tej pory informacje sugerują, że blacha miała prawo tak reagować.

Poszukiwanie ostatecznych odpowiedzi

Wciąż nie ma jednak pewności, czy takie zachowanie dachu jest akceptowalne. Władze miasta rozpoczynają analizy, czy nie tylko montaż blachy, ale również sam projekt hali, został wykonany zgodnie z najlepszymi praktykami. W rezultacie zamawiają teraz kolejną, już czwartą ekspertyzę.

Bartoszewicz wskazywała, że celem jest uzyskanie ostatecznego potwierdzenia lub zaprzeczenia od instytutu naukowo-badawczego. Ta szczegółowa ekspertyza obejmie również etap projektowy, aby można było zająć ostateczne stanowisko w sprawie.

reklama

Kolejna ekspertyza i prace budowlane

Prawdopodobnie finalną ekspertyzę przeprowadzi jedna z polskich politechnik. Nie ma jeszcze mowy o demontażu problematycznej blachy i kładzeniu nowej. Prace są kontynuowane zgodnie z planem. Nie ma przeszkód do kontynuowania innych robót, czy zamawiania wyposażenia obiektu.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
gość
27 czerwca 2023 16:19

ciężko szukać winy u zamawiającego, moim zdaniem zawinił projektant który nie przewidział jak zachowa się blacha, dość ryzykowne rozwiązanie

Budowlaniec samozwaniec
27 czerwca 2023 16:02

Brak wiedzy praktycznej u projektanta?
A może olewka , bo jakoś będzie?
Zleccie jeszcze ze 3-4 ekspertyzy, może to coś da, ewentualnie niech ratusz podniesie podatki i budować od nowa, a co.

Polecane