6 C
Olsztyn
sobota, 24 lutego, 2024
reklama

Ścigani przez pół świata: międzynarodowa narkotykowa sieć przestępcza rozbita

WiadomościŚcigani przez pół świata: międzynarodowa narkotykowa sieć przestępcza rozbita

Znów mamy powody do dumy ze służb ścigania. Kolejne osiągnięcie, będące wynikiem globalnej współpracy między organami ścigania z Polski, Hiszpanii, Niemiec, wspomagane przez Europol i Eurojust to rozbity międzynarodowy kartel narkotykowy. Grupa działała nie tylko we wspomnianych krajach, ale również w Ekwadorze i na Litwie.

reklama

Wielka stawka

Szacuje się, że grupa mogła przemycać do Europy około 5,5 tony narkotyków, przede wszystkim kokainy, marihuany oraz haszyszu, które na czarnym rynku mogłyby osiągnąć wartość do 300 milionów złotych. Dzięki skoordynowanym działaniom dziesięć osób zostało zatrzymanych na terenie Polski, Hiszpanii i Niemiec.

Istotną rolę w śledztwie odegrał powołany przez Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zespół śledczy. Te dwa organy, z nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, stanowiły rdzeń operacji, a ich koordynacyjna praca zaowocowała sukcesem.

reklama

Jak działała grupa przestępcza?

Na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono, że grupa przestępcza przemyciła do Polski kokainę, marihuanę oraz haszysz głównie z Ekwadoru i Hiszpanii, a następnie wprowadzała narkotyki do obrotu. Szacuje się, że od 2018 roku przemycono do Polski blisko pół tony kokainy oraz 5 ton marihuany i haszyszu o szacunkowej detalicznej wartości około 150 mln zł oraz blisko pół tony kokainy wartej około 150 mln zł.

Szeroka akcja

Operacje przeprowadzono równolegle w Hiszpanii, Polsce oraz Niemczech. Na każdym z tych terenów, funkcjonariusze ścigania zatrzymali członków grupy. Wszystko to było możliwe dzięki bezprecedensowej współpracy między różnymi organami ścigania.

Podczas akcji zatrzymano nie tylko członków grupy, ale również zabezpieczono majątek należący do podejrzanych o łączną wartość blisko 570 tys. złotych. Wśród przejętych przedmiotów znalazły się luksusowe zegarki, biżuteria, monety oraz samochody.

reklama

Mimo że śledztwo przyniosło już imponujące rezultaty, jest ono nadal w toku. Ze względu na złożoną naturę operacji grupy przestępczej, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło: CBŚP, fot. CBŚP, W-MOSG,służby hiszpańskie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia