21 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Dlaczego warto inwestować w okna energooszczędne? Korzyści dla domu i środowiska

Materiał partneraDlaczego warto inwestować w okna energooszczędne? Korzyści dla domu i środowiska

Współczesna stolarka okienna charakteryzuje się rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Nowoczesne okna bazują na wielokomorowym systemie profili oraz trzyszybowym pakiecie. Charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co przekłada się na ograniczenie strat energii cieplnej. Jakie argumenty przemawiają za ich wyborem? Odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań można znaleźć w dalszej części artykułu.

reklama

Wpływ energooszczędnych okien na efektywność energetyczną domu

Na polskim rynku dostępne są egzemplarze o wartości współczynnika przenikalności cieplnej poniżej 0,9 W/m2K. To tzw. okna energooszczędne, które zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej ochrony przed zimnem, wilgocią oraz ekstremalnymi temperaturami. Zazwyczaj zbudowane są z sześciu komór i wyposażone w pakiet trzech szyb z ramkami dystansowymi. Wymienione parametry wpływają na efektywność energetyczną domu.

reklama

Inwestycja w okna energooszczędne a ochrona środowiska naturalnego

Wybierając modele o niskim współczynniku przenikalności cieplnej mamy realny wpływ na oszczędności związane z eksploatacją budynku mieszkalnego. Możemy znacznie ograniczyć koszty ogrzewania i klimatyzacji, co odgrywa kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego. Inwestycja w okna nowoczesne jest opłacalna nie tylko z wyżej wymienionych powodów. Pozwala też zmniejszyć poziom hałasu docierającego do wnętrza z zewnątrz.

Jakie korzyści dla domu zapewnia inwestycja w okna energooszczędne?

Nowoczesne konstrukcje są wyjątkowo szczelne, dzięki czemu redukują straty ciepła. To z kolei wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Energooszczędne okna mogą realnie obniżać rachunki za ogrzewanie i poprawiać komfort termiczny niezależnie od pory roku. W znacznym stopniu eliminują problem powstawania przeciągów oraz chłodzenia ich powierzchni. Odpowiadają za równomierne rozprowadzanie ciepła w domowych wnętrzach.

Za wyborem energooszczędnych okien przemawia nie tylko oszczędność energii i kosztów, ale też redukcja hałasu z zewnątrz. To sprzyja budowaniu cichej i spokojnej atmosfery wewnątrz domu. Na ten aspekt powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które mieszkają w pobliżu ruchliwej ulicy, torów kolejowych lub lotniska.

reklama

Jakie są korzyści dla środowiska?

Za wyborem energooszczędnych okien przekonuje również fakt redukcji emisji dwutlenku węgla. Im mniejsze zużycie energii, tym mniejsza ilość gazów cieplarnianych przenika do atmosfery. Wybierając energooszczędne okna mamy realny wpływ na redukcję dwutlenku węgla. Zrównoważone zużycie energii przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego.

Właściwości i technologie okien energooszczędnych

Konstrukcje o najniższym wskaźniku przenikalności cieplnej pozwalają na zatrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Okna termoizolacyjne zostały wyposażone w uszczelnienia, które ograniczają ryzyko powstawania mostków termicznych. Efektywnie zapobiegają stratom ciepła i służą do uzupełnienia ciągłości izolacji budynku. Z reguły są wyposażone w pakiet trzech szyb, uszczelki przyszybowe oraz elementy zwiększające komfort użytkowania.

Wymiana okien na energooszczędne – długoterminowe korzyści

  1. Mniejsza emisja gazów cieplarnianych do atmosfery wpływa na czystsze powietrze.
  2. Ograniczenie ilości zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych oznacza dbałość o środowisko naturalne.
  3. Wymiana na nowoczesne egzemplarze pomaga w uzyskaniu poszukiwanych właściwości termoizolacyjnych i akustycznych.

Dlaczego warto zainwestować w okna energooszczędne?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że charakteryzują się jak najwyższą wydajnością cieplną. Okna energooszczędne pozwalają też na ograniczenie zanieczyszczeń wytwarzanych podczas produkcji ciepła dla gospodarstw domowych. Można je znaleźć w ofercie znanych producentów stolarki otworowej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje firma Domel, która specjalizuje się w produkcji okien wykonanych z PCV i aluminium, a dodatkowo jest jedynym producentem okien w Polsce, który posiada certyfikat EMAS, czyli unijny system certyfikacji środowiskowej.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane