18 C
Olsztyn
poniedziałek, 9 września, 2024
reklama

Jakie badania krwi wykonywać profilaktycznie raz w roku?

Materiał zewnętrznyJakie badania krwi wykonywać profilaktycznie raz w roku?

Każda osoba, nawet niewykazująca żadnych patologicznych objawów, powinna raz w roku wykonywać rutynowe badania krwi, aby wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. To element świadomego dbania o zdrowie. Jakie parametry należy corocznie oceniać? Przeczytaj poniższy artykuł!

reklama

Badania krwi w większości przypadków pozwalają na rzetelną ocenę stanu zdrowia i wykrycie chorób, nawet jeśli objawy somatyczne jeszcze się nie uwidoczniły. Przykładem jest przesączanie kłębuszkowe GFR, służące do monitorowania funkcji nerek. Przeczytaj o nim więcej na https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/badanie-gfr-przesaczanie-klebuszkowe/. Jakie jeszcze parametry warto sprawdzić?

Glikemia

Glikemia wskazuje na poziom glukozy we krwi. Nie jest to wartość stała, dlatego do badania należy odpowiednio się przygotować. Najczęściej wykonuje się doustny test obciążenia glukozą oraz ocenę stężenia glukozy na czczo. Wartości prawidłowe powinny zawierać się w przedziale 70-99 mg/dl. Szacuje się, że aktualnie na cukrzycę cierpi blisko 2 mln osób w Polsce, a konsekwencje nieleczonej choroby mogą być wyjątkowo poważne.

reklama

Lipidogram

Profil lipidowy powinna badać corocznie każda osoba – w dzisiejszych czasach mało kto przestrzega zdrowej i zbilansowanej diety, choć staje się ona coraz popularniejsza. Lipidogram obejmuje ocenę wskaźników takich jak: trójglicerydy, cholesterol całkowity, lipoproteiny LDL i HDL. Na podstawie wyników możesz wstępnie diagnozować się pod kątem cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego. Utrzymywanie norm tych wskaźników zmniejsza ryzyko groźnych chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu.

Morfologia krwi

Morfologia krwi pozwala określić stan zdrowia pod kątem m.in. anemii, zaburzeń odporności, chorób pasożytniczych, ale również znacznie bardziej poważnych schorzeń, np. nowotworowych. Polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych (erytrocytów, leukocytów, trombocytów).

Wszystkie opisywane badania można wykonać w ramach NFZ. Prywatnie morfologia krwi to koszt zaledwie 9 zł, a wyniki dostępne są jeszcze tego samego dnia lub nazajutrz!

reklama

Hormony tarczycy

Co roku wykonaj również TSH, czyli badanie hormonu tyreotropowego oraz FT3 i FT4. Dzięki temu ocenisz wydolność gruczołu tarczowego – ryzyko zaburzeń jego czynności wzrasta wraz z wiekiem, choć niedoczynność i nadczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto coraz częściej diagnozowane są u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Wykonaj to badanie zwłaszcza wtedy, gdy zauważysz nadmierne wypadanie włosów, problemy z koncentracją, drażliwość czy zwiększoną potliwość ciała.

Próby wątrobowe

To badanie biochemiczne krwi umożliwiające ocenę czynności wątroby oraz aktywności produkowanych przez nią enzymów. W jego skład wchodzą: bilirubina całkowita, GGTP, ALP, AST oraz ALT. Wątroba to narząd szczególnie często obciążany – tłustą, niezdrową dietą, lekami, alkoholem. Pracuje nieustannie, oczyszczając organizm z toksyn i produkując żółć niezbędną do trawienia. Stale monitoruj ją, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego ustroju.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane