fbpx
6 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jak dobrać cegłę dekoracyjną do wnętrz?

Materiał partneraJak dobrać cegłę dekoracyjną do wnętrz?

Cegła dekoracyjna w ostatnich latach staje się jeszcze bardziej cenionym materiałem wykończeniowym. Pokrywa się nią całe powierzchnie ścian lub jedynie wąskie fragmenty. Może mieć charakter dekoracyjny, ochronny lub wygłuszający. Poza tym pasuje do niemal każdego pomieszczenia we wnętrzu domu zależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana. Poznaj jej zalety!

reklama

Zasady doboru cegły dekoracyjnej do wnętrz

Istnieje kilka ważnych wskazówek, które trzeba uwzględniać, ozdabiając pomieszczenia tym materiałem. Cegła dekoracyjna wewnętrzna powinna zajmować tylko część całej kompozycji. Oznacza to, że nie wskazane jest wykładać nią cały salon, kuchnię czy korytarz. W przeciwnym wypadku mogłaby przytłaczająco zdominować aranżację. Aby uniknąć takiego natłoku ceglanych wzorów, warto upiększyć tylko jedną powierzchnię lub narożnik w danym pokoju, dla podkreślenia stylizacji.

Druga zasada polega na dobraniu odpowiedniego koloru. Zwykle cegły dekoracyjne występują w wariancie gliniastoczerwonym, białym lub szarym. Oczywiście po odpowiednich modyfikacjach powierzchniowych mogą przybierać wręcz dowolną barwę. Co do zasady cegła dekoracyjna wewnętrzna o oryginalnym kolorze czerwonym sprawdza się w aranżacjach industrialnych, loftowych i klasycznych. Można ją też zastosować przy tworzeniu pomieszczenia w stylu vintage. Oczywiście nadal obowiązują zasady ozdabiania jednej ściany lub jej fragmentu. Świetnie sprawdzą się w salonie, czy korytarzu.

reklama

Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze cegły dekoracyjnej?

Biel i szarość to odmienne warianty kolorystyczne nieco odbiegające od tradycyjnej ognistoczerwonej cegły. Warianty białe najlepiej wykorzystać do upiększania kuchni lub pomieszczenia utrzymanego w stylu skandynawskim. Biel optycznie powiększa pomieszczenie, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się też w niewielkich wnętrzach np. kuchni, a nawet łazience. Oczywiście trzeba pamiętać, że cegła dekoracyjna wewnętrzna powinna być odpowiednio zaimpregnowana, by nie chłonęła wilgoci.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku elementów o odcieniu szarości. Kolor ten jest niezwykle popularny w ostatnich latach, co przekłada się na tworzenie cegieł właśnie w tych barwach. Wkomponuj szare cegły w towarzystwie bieli i beżów w swoim salonie, korytarzu, a nawet sypialni.

reklama

Cegła dekoracyjna naturalna czy gipsowa?

To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które celują w udekorowanie swojego wnętrza cegłami. Warianty naturalne powstają z cegieł rozbiórkowych, które przez dziesiątki lat stanowiły elementy budulcowe kamienic, młynów czy mostów. Są trwałe, ponadczasowe i każda z nich wygląda nieco inaczej, co jeszcze bardziej podkreśla niezwykły charakter. Dlatego osoby, którym zależy zwłaszcza na wysokiej trwałości i niezapomnianej estetyce wybierają cegły naturalne w różnych barwach. Odmiany gipsowe są lekkie, tańsze i można łatwo zmieniać ich barwę. Nie są jednak aż tak trwałe, co warianty naturalne.

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza więcej nietuzinkowego stylu, postaw na cegłę dekoracyjną. Wybierz sprawdzonego producenta i ciesz się nowym wnętrzem!

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia