3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Materiał zewnętrznyDzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Tradycja ta w naszym kraju sięga 1914 roku. Święto ku czci matek odbywa się prawie na całym świecie w maju, przy czym w grę może wchodzić inny dzień tego miesiąca. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych Dzień Matki przypada na 2 maja. Dzieci z okazji Dnia Matki wręczają swoim rodzicielkom kwiaty i rozmaite drobne prezenty. W artykule wyjaśniamy,  jak wygląda Dzień Matki w Polsce i na świecie. 

reklama

1. Dzień Matki, czyli święto, które obchodzi cały świat

2. Dzień Matki w Polsce i na świecie

reklama

Na całym świecie Dzień Matki traktowany jest jako jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt. Chociaż w Polsce Dzień Matki obchodzi się zawsze 26 maja, to data ta nie zawsze była stała. W okresie dwudziestolecia międzywojennego było to święto ruchome. W 77 krajach święto to odbywa się w drugą niedzielę maja. W pierwszą niedzielę maja świętują kraja takie jak Rumunia, Węgry i Litwa. Każdy chce kupić odpowiedni prezent dla mamy. Miłym gestem jest na przykład podawanie mamie śniadania lub zaproszenie jej na uroczysty obiad. Wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie, a miłość matki — zazwyczaj bezwarunkowa — zasługuje na to, by Dzień Matek był świętem państwowym. 

Dzień Matki, czyli święto, które obchodzi cały świat

Historia Dnia Matki sięga czasów starożytnych (składano hołd bogini matce). Początki tego święta mogą być inne w każdym kraju. W Anglii zwyczaj ten został wprowadzony w XVII wieku. Była to niedziela u matki. W tym dniu nawet więźniowie mogli odwiedzać swoje matki. W USA Dzień Matki to święto, które swoje korzenie ma w XIX wieku. Z początkiem XX wieku, nauczycielka z Filadelfii zdecydowała się na zorganizowanie nabożeństwa na cześć swojej zmarłej matki, która walczyła o prawa kobiet. Od 1914 roku w USA oficjalnie Dzień Matki to święto narodowe. 

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki na świecie jest obchodzony w różny sposób. Niektóre kraje obchodzą to święto razem z Dniem Kobiet. Takie połączenie próbowano też wprowadzić w Polsce przed II wojną światową. Dzień Matki to wszędzie święto o charakterze rodzinnym. Tego dnia mamy są najważniejsze. Rodziny dbają, by matki nie musiały wykonywać codziennych obowiązków domowych i starają się, by święto przebiegało w uroczystej atmosferze. Prócz upominków można zorganizować wspólny wypad za miasto lub do miejsc. w których uwielbiają przebywać całe rodziny. Osoby, które nie mogą osobiście odwiedzić swoich matek z powodu zbyt dużych odległości czy z jakichkolwiek innych przyczyn, zawsze mogą wysłać im drobne upominki za pomocą firm kurierskich. 

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia