-0 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

Czym są kryptowaluty i jak działają? (Przewodnik 2023)

Materiał partneraCzym są kryptowaluty i jak działają? (Przewodnik 2023)

W naszym przewodniku wyjaśniamy, czym są i jak działają kryptowaluty. Omawiamy także ich rodzaje oraz cechy.

Kryptowaluty są formą aktywów cyfrowych opartą na sieci blockchain, rozproszonej na dużej liczbie komputerów. Zdecentralizowana struktura pozwala im istnieć poza kontrolą rządów i władz centralnych.

Niektórzy eksperci uważają, że blockchain i powiązane z nim technologie zrewolucjonizują funkcjonowanie wielu branż, w tym finansów i prawa.

W naszym przewodniku wyjaśniamy, czym są i jak działają kryptowaluty. Omawiamy także ich rodzaje oraz cechy.

Czym są i jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty oparte na systemach kryptograficznych. Umożliwiają bezpieczne płatności online bez korzystania z usług pośredników. Słowo “krypto” odnosi się do różnych algorytmów szyfrowania i technik kryptograficznych, takich jak szyfrowanie krzywą eliptyczną oraz pary kluczy publicznych i prywatnych.

Wirtualne waluty mogą być wydobywane, kupowane na giełdach kryptowalut lub otrzymywane w nagrodę za pracę wykonaną na blockchainie. 

Kryptowaluty są rzadko wykorzystywane do transakcji detalicznych. Wartości cyfrowych monet sprawiły jednak, że stały się one popularne jako instrumenty handlowe i inwestycyjne. W ograniczonym zakresie służą również do przelewów transgranicznych.

Technologia blockchain

Centralnym elementem i kryptowalut jest technologia blockchain. Jak sama nazwa wskazuje, blockchain stanowi zestaw połączonych bloków danych w księdze online. Każdy blok zawiera zestaw transakcji, które zostały niezależnie zweryfikowane przez walidatorów w sieci.

Przed potwierdzeniem każdy nowo wygenerowany blok musi zostać zweryfikowany przez każdy węzeł. Dzięki temu fałszowanie historii płatności jest prawie niemożliwe. Zawartość księgi online musi zostać uzgodniona przez sieć poszczególnych węzłów lub komputerów, które utrzymują księgę.

Eksperci twierdzą, że technologia blockchain może służyć wielu branżom, łańcuchom dostaw i procesom, takim jak głosowanie online i finansowanie społecznościowe. Niektóre instytucje finansowe testują blockchain w celu obniżenia kosztów transakcji poprzez usprawnienie ich przetwarzania.

Rodzaje kryptowalut

Na rynku istnieją tysiące różnego rodzaju wirtualnych walut. Zrozumienie, czy dana moneta ma jakiś cel pomoże ci zdecydować, czy warto w nią zainwestować. Kryptowaluta bez celu będzie prawdopodobnie bardziej ryzykowna niż token z konkretnymi przypadkami użycia.

Wyróżniamy kilka rodzajów cyfrowych monet:

  • Tokeny użytkowe –  pełnią określone funkcje w swoich blockchainach, np. XRP i ETH.
  • Tokeny transakcyjne – przeznaczone do wykorzystania jako metoda płatności, np. bitcoin. 
  • Tokeny zarządzania – reprezentują prawo głosu lub inne prawa na blockchainie, np. Uniswap.
  • Platforma – tokeny, które obsługują aplikacje zbudowane w celu korzystania z blockchaina, np. Solana.
  • Tokeny bezpieczeństwa – reprezentują własność aktywów, takich jak akcje, które zostały tokenizowane (wartość przeniesiona do blockchaina), np. MS Token.

Czy kryptowaluty są legalne?

Kryptowaluty nie są wspierane przez żadne podmioty publiczne i prywatne. Trudno uzasadnić ich status prawny. Sprawy nie ułatwia fakt, że cyfrowe monety w większości funkcjonują poza istniejącą infrastrukturą finansową. Status prawny kryptowalut ma wpływ na ich wykorzystanie w codziennych transakcjach i handlu. 

Wirtualne waluty są legalne w Unii Europejskiej. W czerwcu 2021 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie Markets in Crypto-Assets (MiCA). Ustanawia zabezpieczenia regulacyjne i zasady dla firm lub sprzedawców świadczących usługi finansowe z wykorzystaniem kryptowalut.

W przeszłości amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) stała na stanowisku, że bitcoin i ether nie są papierami wartościowymi. Natomiast we wrześniu 2022 r. przewodniczący SEC stwierdził, że uważa kryptowaluty za papiery wartościowe. Stanowisko to sugeruje, że status prawny wirtualnych walut może się zmienić.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem. Warto mieć tego świadomość, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

W przeciwieństwie do tradycyjnych finansów, nie ma możliwości odwrócenia lub anulowania transakcji kryptowalutowej po jej wysłaniu. Według niektórych szacunków około jedna piąta wszystkich bitcoinów jest obecnie niedostępna z powodu utraconych haseł lub nieprawidłowych adresów.

Ponadto, status prawny niektórych kryptowalut pozostaje niejasny. Wiele rządów stara się regulować je jako papiery wartościowe, waluty lub jedno i drugie. Nagłe zaostrzenie przepisów może utrudnić sprzedaż tokenów lub spowodować spadek cen na całym rynku.

Ze względu na brak spójnych przepisów, trudno zabezpieczyć się przed nieetycznymi praktykami zarządzania. Wielu inwestorów straciło duże sumy na rzecz zespołów zarządzających, które nie dostarczyły produktu.

Podsumowanie

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa zabezpieczone za pomocą kryptografii. Jako stosunkowo nowa technologia, są wysoce spekulacyjne. Ważne, aby przed dokonaniem inwestycji zrozumieć związane z nimi ryzyko. Handel wirtualnymi walutami może przynieść zarówno zyski, jak i straty.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane