17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Olsztyński Budżet Obywatelski: mieszkańcy zdecydują o przyszłości miasta

OlsztynOlsztyński Budżet Obywatelski: mieszkańcy zdecydują o przyszłości miasta

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, urzędnicy miasta Olsztyna zaprezentowali zestaw zadań, na które mieszkańcy będą mogli głosować w ramach jubileuszowej X edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO). W czerwcu odbędzie się głosowanie, które zadecyduje, które projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

reklama

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wyraził satysfakcję z zaangażowania mieszkańców, twierdząc, że “Budżet obywatelski to doskonały przykład współrządzenia miastem. Każdego roku mieszkańcy zgłaszają doskonałe, często zaskakujące pomysły. Przekazują nam w ten sposób oczekiwania społeczności.”

Nowe parki, inwestycje w infrastrukturę sportową, wydarzenia kulturalne – to tylko niektóre z pomysłów, które w tym roku będą poddane pod głosowanie. Każdy z wniosków został oceniony przez specjalistyczne zespoły, które zatwierdziły propozycje do głosowania.

reklama

“Była to wymagająca praca, ale dzięki temu wiemy, że propozycje zakwalifikowane do głosowania są bardzo dobrze dopracowane” – powiedziała przewodnicząca Zespołu Opiniującego, Ewa Szóstak.

Podczas trwającej edycji OBO złożono 172 wnioski – 131 osiedlowych oraz 42 miejskie. Po ocenie formalnej i merytorycznej, 120 projektów, w tym 89 osiedlowych i 31 miejskich, zostało skierowanych do głosowania.

“Nadszedł czas dla inicjatorów projektów, aby przez ponad dwa tygodnie promować zadania zakwalifikowane do głosowania” – poinformowała dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego, Aneta Szpaderska. Głosowanie rozpocznie się 5 czerwca i potrwa do 18 czerwca, a werdykt mieszkańców zostanie ogłoszony 12 lipca.

reklama

Limit na X Olsztyński Budżet Obywatelski wynosi 7,5 mln złotych, z których 2,4 mln złotych jest zarezerwowane na projekty miejskie, a 5,1 mln na projekty osiedlowe. Bazowa kwota dla każdego osiedla wynosi 150 tys. zł, do której doliczana jest dodatkowa kwota uzależniona od liczby mieszkańców danego osiedla.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Olsztyna niezameldowani w naszym mieście mogą dopisać się do list głosowania w OBO jeszcze tylko do piątku (19 maja).

[lista zadań zakwalifikowanych do głosowania]

źródło: UM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
17 czerwca 2023 09:48

Moje szczere i głębokie kondolencje mieszkańcom Olsztyna z powodu totalnej niekompetencji i oczywistego nieuctwa tak zwanej rady budżetu anty obywatelskiego za to PZPR owskiego. Czy na tych orłów intelektu robiono jakiś konkurs z wymogiem że IQ nie może być powyżej 70 ? Bo te wyniki tym działaniom odpowiadają.

...
23 maja 2023 08:53

Ludzie, chodniki i ulice to oni mają robić bez łachy. To jest obowiązek gminy. A wy tu wyjeżdżacie z propozycją budowy chodnika. W ch..a was robią, potem będą się chwalić że drogę zrobili z budżetu obywatelskiego bo ludzie chcieli. Oni nie są wcale tacy sprytni to wy jesteście aż tak tępi.

Polecane