13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wynajmując samochód na wakacje za granicą, należy załatwić określone formalności

Materiał zewnętrznyWynajmując samochód na wakacje za granicą, należy załatwić określone formalności

Zastanawiasz się nad wynajęciem samochodu na wakacje za granicą? To świetny sposób na poznanie nowego kraju, ale przed wyruszeniem w drogę należy dopełnić kilku formalności. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz krótkoterminowego, czy długoterminowego wynajmu samochodu, musisz wziąć pod uwagę wymagania dotyczące prawa jazdy, dokumentację samochodu, wizy i inne szczegóły. Poniżej omówimy kroki, które należy podjąć, wynajmując samochód na wakacje za granicą.

reklama

Wynajmując samochód na wakacje za granicą, warto zapoznać się z regulaminem wypożyczalni samochodów. Nie wszystkie firmy uwzględniają to w swojej ofercie. Ponadto, poszczególne wypożyczalnie mogą mieć różne wymagania, więc przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów przeczytaj uważnie drobny druk. Niektóre firmy wymagają ważnej karty kredytowej, inne będą potrzebować międzynarodowego prawa jazdy (IDP). Wynajem krótkoterminowy samochodu na wyjazd zagraniczny może również wiązać się z koniecznością uiszczenia zwrotnej kaucji lub dodatkowej opłaty związanej z ponadnormatywnym przebiegiem kilometrów podczas okresu najmu.

To, do jakich krajów możesz pojechać wynajętym samochodem, również zależy od regulaminu i zasad konkretnej firmy. Najczęściej kraje należące do Unii Europejskiej nie stanowią problemu. W dużej mierze jest to związane z zakresem polis ubezpieczeniowych OC i AC. Coraz więcej wypożyczalni oferuje najszerszy zakres ubezpieczenia, by zapewnić najwyższą jakość usług. Jednak ostateczny zakres polisy może być uzależniony od kraju docelowego, dlatego należy dokładnie sprawdzić przepisy przed wyjazdem. Jeśli interesuje Cię wynajem długoterminowy samochodu, firma wynajmująca samochód może wymagać dodatkowej dokumentacji np. dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania za granicą.

reklama

Posiadanie ważnego prawa jazdy jest koniecznością, jeśli planujesz wynająć samochód na wakacje za granicą. Twoje krajowe prawo jazdy powinno być akceptowane w większości krajów, zwłaszcza jeśli poruszasz się w granicach Unii Europejskiej. Warto jednak sprawdzić lokalne regulacje i przepisy kraju, który planujesz odwiedzić. Należy pamiętać, że dokument może się różnić pod względem ważności, w zależności od kraju wydania. Może być również tak, że dana forma najmu np. wynajem średnioterminowy samochodu, będzie wymagać przedstawienia międzynarodowego prawa jazdy (IDP). Inną możliwością jest konieczność posiadania tłumaczenia dokumentu na język angielski.

IDP, czyli międzynarodowe prawo jazdy, to oficjalny dokument uznawany w wielu krajach. Aby je uzyskać, należy złożyć wniosek w starostwie powiatowym. Można również wysłać go pocztą. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie, kopię aktualnego prawa jazdy oraz potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu. IDP wyrabiane jest w ciągu 3 dni roboczych, a w niektórych przypadkach można uzyskać je od ręki. Międzynarodowe prawo jazdy może być niezbędne do wynajęcia samochodu w niektórych wypożyczalniach, dlatego warto mieć to na uwadze.

reklama

Wyjazd za granicę na wakacje może być wspaniałym przeżyciem, ale przed wynajęciem samochodu upewnij się, na jakich warunkach możesz wyjechać wynajętym autem i jakie dokumenty będą niezbędne. Najczęściej jest to dowód osobisty, karta kredytowa lub debetowa oraz prawo jazdy, polskie lub międzynarodowe. Szczegółowe wymagania będą zależeć od kraju.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia