1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Wielki pożar lasu po ćwiczeniach wojska na poligonie

PiszWielki pożar lasu po ćwiczeniach wojska na poligonie

Na terenie Nadleśnictwa Drygały (RDLP Białystok) doszło do niebezpiecznego pożarku, który udało się opanować dzięki samolotom gaśniczym.

Olsztyńskie Dromadery w akcji

Cenną rolę wsparcia z powietrza w gaszeniu pożarów mogliśmy dostrzec w zeszły wtorek. Rozległy pożar lasu i wrzosowiska, który wybuchł na terenie Nadleśnictwa Drygały (RDLP w Białymstoku), wymagał interwencji samolotów gaśniczych Dromader, które należą do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Pożar rozprzestrzeniał się na terenie wojskowym koło Orzysza. Powietrzne jednostki gaśnicze zrealizowały dziewięć zrzutów bomb wodnych, co pozwoliło na skuteczne ugaszenie pożaru. Dodatkowo jeden z pilotów z Olsztyna zauważył wczesny etap rozwoju pożaru w młodniku Nadleśnictwa Pisz. Jeden zrzut wody wystarczył, aby uniknąć większego zagrożenia.

Kluczowa rola samolotów gaśniczych

Samoloty gaśnicze z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie odegrały kluczową rolę w gaszeniu pożaru lasu i wrzosowiska.

Na poligonie wojskowym koło Orzysza odbywają się szkolenia bojowe z wykorzystaniem ostrej amunicji. To właśnie jeden z pocisków spowodował zapłon wrzosowiska i sąsiedniego lasu. Ze względu na obszar ognia (blisko 100 hektarów) niezbędna była interwencja samolotów gaśniczych Dromader.

Jak podaje RMF FM, Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie, opowiedział, że przypadkowo jeden z pilotów zauważył narastający pożar w młodniku w Nadleśnictwie Pisz. Dzięki szybkiemu działaniu i jednemu zrzutowi wody udało się zniwelować zagrożenie na samym początku.

Zagrożenie pożarowe w północnej i północno-wschodniej Polsce

W wielu nadleśnictwach północnej i północno-wschodniej Polski jest obecnie ogłoszony trzeci, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Leśnicy podkreślają, że 90 procent pożarów lasów jest spowodowane przez człowieka. Obecnie wilgotność ściółki wynosi 11 procent. To jest bardzo niska wartość. Jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ta będzie się utrzymywała poniżej 10 procent, zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

źródło: RMF FM/RDLP Olsztyn, fot. RDLP Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane