26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Czym jest ekogroszek i dlaczego warto go wybierać?

Materiał partneraCzym jest ekogroszek i dlaczego warto go wybierać?

Ekogroszek to alternatywa dla tradycyjnego węgla, a jego spalanie jest dopuszczalne przez obowiązujące normy. Czym zatem jest dokładnie? Jakie korzyści wynikają z jego stosowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

reklama

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które mimo iż powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego klasyfikowane jest inaczej niż tradycyjny węgiel. Wynika to z faktu, że ekogroszek musi spełniać szereg wymogów oraz restrykcji, co sprawia, że jest on zgodny z obowiązującymi normami. Istotne są w tym przypadku zarówno normy odnoszące się do zanieczyszczeń, jak i wysokiej kaloryczności, dzięki której do ogrzania domu niezbędna jest znacznie mniejsza ilość paliwa. Wysokiej jakości ekogroszek charakteryzuje również niska spiekalność, co ogranicza zbrylanie się węgla w procesie spalania.

W jaki sposób powstaje ekogroszek? Otóż, jak już wspomniano wytwarzany jest on z węgla, który zostaje najpierw odpowiednio wyselekcjonowany. Następnie wysokokaloryczne grudki zostają skruszone oraz wielokrotnie wypłukane i przesiewane. W efekcie usunięty zostaje nie tylko miał, ale również substancje szkodliwe, czy niepalne frakcje. Optymalny z punktu widzenia automatycznego procesu spalania rozmiar ekogroszku mieści się w przedziale od 5 do 25 milimetrów.

reklama

Ekogroszek – jakie korzyści z jego stosowania wynikają?

Rosnąca popularność ekogroszku wynika przede wszystkim z licznych korzyści wynikających z jego stosowania. Wśród najważniejszych należy zatem wymienić:

  • wysoką kaloryczność, co sprawia, że ogrzewanie domu ekogroszkiem to rozwiązanie wydajne i uzasadnione ekonomicznie. W ogólnym rozrachunku można uzyskać bowiem znaczne oszczędności w odniesieniu do ogrzewania tradycyjnym węglem;
  • mniejszą ilość zanieczyszczeń, ponieważ ekogroszek mimo iż jest pochodną węgla zawiera w sobie zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. W efekcie proces spalania jest znacznie bardziej przyjazny środowisku, a dobry ekogroszek spalany w odpowiednio ustawionym kotle może umożliwiać spalanie bezdymne;
  • możliwość zautomatyzowania procesu spalania, co wynika z faktu, że ekogroszek spalany jest z reguły w kotłach z automatycznym podajnikiem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wystarczy raz na kilka dni napełnić zasobnik, a sterownik pieca samodzielnie uruchomi podawanie w razie potrzeby i zadba o odpowiednią temperaturę w domu. Oczywiście w sytuacji, gdy będzie on odpowiednio ustawiony. W efekcie ogrzewanie domu ekogroszkiem jest znacznie wygodniejsze niż palenie tradycyjnym węglem i nie wymaga częstych wizyt w kotłowni.

Ekogroszek workowany a luzem – co warto wybrać?

Ekogroszek to paliwo stałe, które sprzedawane jest w dwóch podstawowych formach, a mianowicie jako ekogroszek workowany (w workach 20 lub 25 kg) oraz luzem. Co zatem warto wybrać? Otóż, odmienne w tym przypadku są między innymi ceny ekogroszku, ponieważ ekogroszek workowany jest z reguły o kilkadziesiąt złotych droższy (w przypadku każdej tony) niż paliwo sprzedawane luzem. Jest to efekt workowania, które może być przeprowadzane zarówno w kopalni, jak i u dystrybutora. Proces ten wiąże się z kosztami, co wpływa na ostateczną cenę sprzedawanego ekogroszku. Z drugiej jednak strony zamówienie ekogroszku workowanego to rozwiązanie, które jest znacznie wygodniejsze. Pozwala bowiem zachować porządek w kotłowni, a samo uzupełnianie zasobnika kotła sprowadza się wyłącznie do wsypania kilku worków paliwa. Bardzo ważną kwestią jest również oszczędność czasu, ponieważ zamawiając ekogroszek luzem należy dysponować nie tylko większą ilością miejsca do jego przechowywania, ale również poświęcić czas na jego przewiezienie. Ekogroszek workowany może być natomiast dostarczony na palecie, którą można umieścić w bliskiej odległości kotłowni lub w garażu. Istotne jest także to, że zamawiając ekogroszek w workach można w prosty sposób zweryfikować jego ilość, co jest możliwe dzięki zważeniu poszczególnych worków.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór ekogroszku to dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na wygodę. Istotne jest bowiem to, że w odróżnieniu od tradycyjnego węgla jest to paliwo spełniające unijne normy w zakresie ochrony środowiska.

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiec
9 maja 2023 17:58

Ale na jaką cholerę? Można palić wszystkim tylko nie oponami!!!!!!!!!

Polecane