11 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Proces torturujących policjantów z Olsztyna wkracza w decydującą fazę

OlsztynProces torturujących policjantów z Olsztyna wkracza w decydującą fazę

Nadchodzi finał procesu 17 olsztyńskich policjantów oskarżonych o stosowanie tortur i gróźb przemocy wobec zatrzymanych. W poniedziałek odbędzie się jedna z ostatnich rozpraw. Sąd planuje mowy końcowe na połowę czerwca.

reklama

Rozprawa zaplanowana na 8 maja

Sędzia Tomasz Koronowski z Sądu Okręgowego w Elblągu poinformował, że rozprawa w procesie olsztyńskich policjantów odbędzie się w Ostródzie 8 maja. Proces rozpoczął się w listopadzie 2020 roku, po decyzji Sądu Najwyższego o przeniesieniu sprawy z Olsztyna do Ostródy.

Mowy końcowe i wyrok w czerwcu lub lipcu

Rzecznik sądu przekazał, że wygłoszenie mów końcowych planowane jest na dni 14-16 oraz 19 czerwca, po których nastąpi ogłoszenie odrębnego terminu na wydanie wyroku – w czerwcu albo lipcu. Wśród oskarżonych znajdują się nie tylko policjanci, ale także ich przełożeni, w tym były naczelnik wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu oraz jego zastępca. Jeden z oskarżonych funkcjonariuszy został już skazany w innym procesie za zorganizowanie napadu na kantor.

reklama
Proces rapera "Szpaku". Poszkodowana zemdlała ze strachu podczas zeznawania

„Małe Guantanamo”

Sprawa dotyczy 17 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy mieli stosować brutalne metody przesłuchań, takie jak kopanie, bicie pięściami i pałką, rażenie paralizatorem oraz grożenie zatrzymanym, zwłaszcza w sprawach narkotykowych. W żargonie policjantów te metody miały być nazywane „robieniem małego Guantanamo”.

Ujawnienie nieprawidłowości w działaniach olsztyńskich policjantów w kwietniu 2015 roku spowodowało falę oburzenia w społeczeństwie. Po zatrzymaniu pierwszych podejrzanych ówcześni komendanci wojewódzki i miejski podali się do dymisji. Prokuratura ustaliła, że brutalne przesłuchania miały miejsce od marca 2014 roku do kwietnia 2015 roku. Sprawa ta wstrząsnęła opinią publiczną, podważając zaufanie do służb mundurowych i wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

reklama

źródło: RO

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kk
8 maja 2023 10:45

Najlepsze jest, to ze pies który zorganizował napad na kantor oraz oskarżony w tej sprawie dalej biega na wolności 😅

Popularne
Ogłoszenia

Sąd Najwyższy utrzymuje skazanie byłego policjanta za napady na banki

Sąd zajmie się sprawą śmiertelnego pobicia przy ul. Wyzwolenia