18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024

Najpierw certyfikaty, później atrakcje dla seniorów

Choć to osoby w wieku dojrzałym, nie oznacza, że mało aktywne. Olsztyńscy seniorzy szykują się do swego święta.  Wcześniej przekazali oryginalne certyfikaty.

W stolicy Warmii i Mazur mieszka ponad 40 tys. 60-latków i starszych. Coraz więcej z nich przestaje jednak zamykać się w swoich domach. Z niecierpliwością wypatrują inicjatyw skierowanych przede wszystkim do nich.

Takich wydarzeń jest coraz więcej. Duży w tym udział ma powstał ponad rok temu Rada Olsztyńskich Seniorów. Prelekcje, spotkania z lekarzami, propozycje zabaw – to tylko część ze zrealizowanych zadań.

Moc propozycji czeka seniorów w najbliższych dniach w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od 1 do 7 października (sobota-piątek) w Olsztynie trwać będzie Tydzień Seniora.

W tym czasie będą wystawy, warsztaty, ćwiczenia, konsultacje. Seniorzy będą mieć okazję pochwalić się swoimi zainteresowaniami, nie zabraknie możliwości poznania obsługi komputera i tabletu, spotkań dotyczących zdrowia.

Inauguracja Tygodnia 1 października (sobota) o 11:00 w bibliotece Planeta 11. Wówczas turniej, w którym seniorzy będą rywalizować z młodzieżą. Poza tym występ młodych artystów z Pałacu Młodzieży “Lata 20., lata 30.” oraz wystawa zdjęć.

[program Tygodnia Seniora]

Zanim jednak w miejskich bibliotekach zaczną się wydarzenia skierowane do dojrzałych wiekiem, miała miejsce ważna uroczystość. Pierwszy raz w historii wręczone zostały certyfikaty „Miejsce przyjazne seniorom”.

– Wiemy, że żeby wyjść naprzeciw potrzebom seniorów, musimy o nich pamiętać – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To przecież oni budowali pomyślność naszego miasta. Dlatego dzisiejsze wydarzenie jest tak wyjątkowe.

Miejsca Przyjazne Seniorom to pomysł Rady Olsztyńskich Seniorów. Tworzą je firmy i instytucje. Mogą być lokalizacjami bez przeszkód architektonicznych albo oferować zniżki na produkty lub usługi.

– Mamy wciąż za mało pracy, więc szukamy sobie kolejnych zajęć – mówiła o działalności Rady jej przewodnicząca, Barbara Baturo-Warszawska. – Od momentu powstania zorganizowaliśmy choinkę dla seniorów, spotkanie z babciami i dziadkami, regularnie proponujemy spotkania z lekarzami. Teraz także zainicjowaliśmy tę akcję.

W tym roku certyfikat “Miejsce Przyjazne Seniorom” trafiło od przedstawicieli ponad 30 podmiotów.

[galeria zdjęć]