fbpx
14 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Burzyli mury stereotypów. I zostali wyróżnieni

OlsztynBurzyli mury stereotypów. I zostali wyróżnieni

Olsztyński Zespół Placówek Edukacyjnych jako jedyna szkoła z regionu został nominowany do prestiżowej nagrody EDUinspiracje przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Wyróżniono go za realizację projektu MAPDOT, upowszechniającego zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

reklama

Projekt MAPDOT, finansowany przez Komisję Europejską w ramach edukacyjnego programu Gruntvig, ZPE realizował w 2014 roku we współpracy ze szkołami z całej Europy: Karadeniz Sports Club Association (Turcja), Prerag Association (Słowacja), Kinesthetis Cymru Cyf (Walia), Ceska Abilimpijska Asociate o.s. (Czechy) oraz The Gozo Centre for Arts and Crafts (Malta).

Pełna nazwa inicjatywy brzmiała “Move and Pull Down the Wall”, czyli “Porusz i przewróć mur”. – I na tym właśnie polegała główna idea projektu: na burzeniu murów stereotypów oddzielających świat niepełnosprawnych od świata zdrowych. Ze szczególnym naciskiem na pokazanie ich zdolności do pracy zawodowej – tłumaczy Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i główna koordynatorka projektu. – I to się zrobić udał, dystans społeczny został zmniejszony, na co wpływ miały także nasze wcześniejsze akcje.

reklama

Wysiłki ZPE zostały wyróżnione przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, polską agendę Erasmus +. – Cieszę się, że, realizując projekt, odnieśli Państwo sukces, a Państwa zaangażowanie zostało zauważone i docenione przez organizacje zajmujące się rozwojem edukacji w całym kraju – napisał Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE w liście do dyrektor Jabłońskiej. Podkreślił, że motto tegorocznej edycji konkursu brzmi “Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie” i jest zbieżne z celem osiągniętym przez ZPE. Rozdanie nagród odbędzie się 24 listopada na uroczystej gali w Warszawie.

zespol placowek edukacyjnych olsztyn

reklama

Podczas realizacji projektu wszyscy partnerzy cyklicznie spotykali się u jednego z uczestników. Wymieniali doświadczenia, poznawali lokalne rozwiązania dotyczące kształcenia niepełnosprawnych i potem najlepsze z nich adaptowali na własny grunt. – I to właśnie było dla mnie najbardziej inspirujące. Okazało się, że doświadczenia innych krajów można przenieść na Polskę przy obecnych okolicznościach i rozwiązaniach prawnych. Wystarczy tylko naprawdę chcieć! – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska.

Spotkanie w ZPE odbyło się w marcu 2014r.. Podsumowaniem projektu w czerwcu 2014 r. była Abilompiada w czeskich Pardubicach. Niepełnosprawni uczniowie wszystkich partnerskich szkół startowali w licznych konkursach, prezentując swoje przygotowanie i umiejętności zawodowe. Świetnie zaprezentowała się także młodzież z ZPE.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji