-1 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Były komendant straży pożarnej prawomocnie skazany

KętrzynByły komendant straży pożarnej prawomocnie skazany

Zdecydowanie potwierdzony został wyrok skazujący Szymona S., dawnego Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, za podżeganie do składania fałszywych zeznań po tragicznym wypadku na terenie jednostki. Sąd Okręgowy w Olsztynie, 28 kwietnia 2023 roku, utrzymał w mocy decyzję sądu pierwszej instancji, pomimo sprzeciwu oskarżonego i jego obrońcy.

reklama

Zarzuty postawione Szymonowi S. dotyczyły przekroczenia uprawnień i namawiania pięciu podległych mu strażaków do składania nieprawdziwych zeznań na temat tragicznego wypadku, do którego doszło podczas ćwiczeń w czerwcu 2018 roku. W wyniku tego incydentu, jeden ze strażaków doznał poważnych obrażeń, które ostatecznie doprowadziły do jego śmierci miesiąc później.

Szymon S., będąc wówczas Komendantem, według ustaleń prokuratora, miał podżegać swoich podwładnych do zatajania prawdziwego przebiegu zdarzenia i jego przyczyn. Zdaniem śledczych, oskarżony kazał strażakom trzymać się jednej, ustalonej wersji, która ukrywała fakt, że podczas szkolenia wykonano skoki z wysokości na skokochron. W konsekwencji, podczas przesłuchania w komendzie kętrzyńskiej policji, strażacy zgodnie złożyli fałszywe zeznania.

reklama

Sprawa trafiła do sądu w maju 2022 roku, a proces rozpoczął się przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie. Pomimo ciężaru zarzutów, Szymon S. nie przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia.

Ostatecznie, Sąd Rejonowy w Kętrzynie uznał oskarżonego za winnego przekroczenia swoich uprawnień, skazując go na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, zawieszoną na okres 2 lat próby. Dodatkowo, Szymon S. otrzymał zakaz wykonywania zawodu strażaka oraz pełnienia funkcji kierowniczych w Ochotniczej Straży Pożarnej na okres dwóch lat.

Sąd Rejonowy podkreślił, że na oskarżonym, jako Komendancie, ciążyła szczególna odpowiedzialność. Strażak to zawód zaufania publicznego, a Szymon S., będąc autorytetem dla swoich podwładnych, nadużył swojego stanowiska i postąpił karygodnie, zatajając prawdziwy przebieg tragicznego zdarzenia.

reklama

Nie zważając na dobrą opinię, jaką cieszył się wcześniej, oraz na swoją dotychczasową niekaralność, Szymon S. został uznany winnym poważnego przekroczenia swoich uprawnień. Zdaniem sądu, jego działania nie tylko narażały na szwank zaufanie publiczne do instytucji straży pożarnej, ale przede wszystkim stanowiły skrajne naruszenie prawdy i sprawiedliwości.

Decyzja Sądu Rejonowego spotkała się z oporem ze strony oskarżonego i jego obrońcy, którzy zdecydowali się zaskarżyć wyrok. Pomimo tego, Sąd Okręgowy w Olsztynie, w dniu 28 kwietnia 2023 r., utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji. Sąd Odwoławczy uznał ustalenia faktyczne poczynione w tej sprawie przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie za w pełni prawidłowe.

Wyrok w sprawie Szymona S. jest prawomocny. Ten tragiczny incydent i jego następstwa przypominają o znaczeniu prawdy i odpowiedzialności, szczególnie w zawodach publicznego zaufania. W tym kontekście, ten przypadek stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, którzy mogliby rozważać działania podobne do tych, za które skazany został Szymon S.

źródło: Sąd Okręgowy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
1 maja 2023 13:57

Bardzo dobre uzasadnienie wyroku. Brawo sądy.

Polecane
Ogłoszenia